Честа причина за смрт кај коњите е колика

Многу луѓе може да поверуваат дека а коњски колика Тоа е нешто минорно, одеднаш ако го споредиме со болка во стомакот кај човекот, би можеле да бидеме погрешни мислејќи дека се решава само со малку одмор, но во случај на коњи постојат ветеринарни студии кои покажуваат дека ова е една од причините почести смртни случаи кај коњите, така што секогаш мора да бидеме многу претпазливи за чудни симптоми што може да ги најдеме кај нашите животни и веднаш да го повикаме нашиот доверлив ветеринар, се претпочита да грешиме на страната на претпазливоста отколку да ги оставиме нашите коњи да умрат.

Чолиќ се состои од болки во дигестивниот систем на животното, кои се произведуваат од камен во жолчните канали, но тоа не е само причина, бидејќи се наоѓа и од камен во бубрежниот тракт, како и од торзија на цревата, но секогаш мора да имаме предвид дека коњите се многу склони да страдаат од ваков вид на болест, затоа мора да посветиме големо внимание на промените во однесувањето и секако да спроведуваме редовни контроли со ветеринари.

Коликите и коњите се многу блиску за жал, и мора да се земе предвид дека цревата на коњите е многу голема, особено ако ја споредиме со стомакот на коњите, така што тие имаат тенденција да страдаат со многу поголем интензитет, бидејќи варењето е пократко и во многу случаи храната може да стигне до цревата без соодветен процес на варење.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мајк рангел dijo

  ЗДРАВО, ДОБРО Утро, МОЈАТА МАРЕ ДОНЕСУВА НЕКОИ ТОПКИ НА ПЛАНОТ, ВО БЛИЗИНА НА АНЦА, Би сакал да знам што е, и како можам да го излекувам?

  Се надевам дека ми помагаш, ти благодарам !!

  1.    Ангела Гража dijo

   Без дополнителни спецификации, тешко е да се дијагностицира, но ако тие се под кожата, тие се веројатно масни цисти.