Циган ванер, „цигански коњи“

Цигански ванер

Потеклото на расата Циган Ванер, популарно познат како „цигански коњи“, датира од втората половина на XNUMX век. Британските и ирските семејства од циганска националност почнаа да ги менуваат мазгите што ги користеа на традиционален начин, за коњите. Силни коњи кои беа способни да влечат тешки колички и кои, исто така, благодарение на нивната послушност можеа да се возат без грб и беа совршени за да бидат со целото семејство.

Тие се прецизно карактеристики како што се неговата моќ на стрелање или неговиот кроткиот карактер, како ги направи Циганите Ванери да се шират низ целиот свет.

Ајде да ги запознаеме малку подобро!

По Втората светска војна, оваа раса започна со експанзија Се чувствувам искористена на фармите, главно како влечен коњ, но исто така и за други коњички активности со оглед на неговата разноврсност.

Иако има добиено различни имиња низ својата историја, она што останало и по кое е познато денес е она што се однесува на неговото потекло: Циган Ванер или Цигански коњ.

Тоа е Многу пријатна раса за гледање поради нејзините бои и бујниот волумен на грива и опашка. Иако тие можат да бидат прилично мали коњски коњи, тие се солидно изградени, со силни коски, големи копита и зглобови и стабилна диспозиција. Да ја разгледаме подетално нејзината морфологија.

Како што се тие?

Анатомијата и мускулите на овие коњи ги прават способни да влечат тешки колички без да се уморат. Тие имаат висина што е помеѓу 145 см до 155 гребенот (иако може да достигнат и до 168 см) и тежина до 635 кг, во зависност од нивната исхрана и активност. Тие се компактни коњи со широк граден кош и краток грб. Има околу заоблен заден дел и каде што преклопете ја кожата што е типично за расата и тоа во нив се нарекува Apple задник. Тие се многу добро пропорционални коњи, ниту премногу големи ниту премногу широки.

На Шлемовите Цигански Ванер се истакнуваат по тоа што се големи, нешто што ги тера да поседуваат А. широка потпорна површина. Вратот е силен, со фина глава.

Но, да разговараме за две од основните карактеристики на оваа раса: нејзиниот капут и нејзиниот карактер.

Крзното

На прв поглед, без сомнение она што најмногу се истакнува и привлекува внимание е крзното. Нејзината свилена права коса е она што доведе расата да се смета за една од најубавото на светот. На глуждовите се украсени и целосно завиткани по коса (наречени пердуви на нозете) прилично долги што му овозможуваат на животното да се загрее во екстремитетите. Ова беше навистина корисно во деловите на Шкотска, Ирска и Англија од каде потекнува од студени зими. На грива и опашка се долги, последното допирање на земјата и со пад на течност.

La доминантен слој на оваа раса е пинта или пија, во црно-бели бои. Дури ако може да има широк спектар на бои како што се риба или костен, иако секогаш во комбинација со крзно од пинто.

Коњ циган

Извор: youtube

Карактерот

Неговиот лик е исклучително послушен за тоа што е идеално да се возат од сите видови неискусни возачи, особено за деца. Тие се неверојатно дружеубив стануваат споредени со кучиња. Сите карактеристики на нејзиниот карактер заедно со неговата нежност и разноврсност во функциите или задачите што може да ги извршува, е она што ја натера оваа раса да има голем успех во целиот свет.

Мора да се додаде, исто така, како карактеристика, дека е докажано од експерти, дека се една од коњските раси кои покажуваат поголема интелигенција. Ова е една од причините зошто а врска на пријателство помеѓу животното и неговиот сопственик, дека со други раси не е можно да се постигне. Тие се нарекуваат и детски коњ затоа што се многу кротки и благородни.

историја

Околу 1850 г. Ромски семејства кои живеат во Велика Британија и Ирска тие почнаа да ги користат коњите заменувајќи ги мазгите што ги користеле за влечење на нивните приколки. Повеќе од сто години, Циганите се посветиле на Селективно размножување на примероци за да се создаде раса на коњи што одговара на вашите барања и потреби. Беше во годината 1996 година кога т.н. „цигански коњи“ формираа официјална раса наречен Циган Ванер.

Целта беше да се создаде уникатен коњ. Животно способен да ги повлече своите тешки колички во текот на денот јадење и пиење само мали количини. Во исто време, тие сакаа да биде доволно скроти за да бидат управувани од помладите членови на семејството. И, ако тоа не беше доволно, што го имав впечатлив естетски фактор, со префинета глава и палто што нема да ве остави рамнодушни. Коњот беше за овие Цигани симбол на добар статус во општеството, така што тие ставија многу поттик во создавањето на расата.

Коњ циган

Curубопитен детал за оваа раса е што кога Циганите ги тргнале да ги влечат количките, коњот не застанал додека не стигнал до својата дестинација. Тие би можеле да поминат голем број километри. Тоа беше коњ создаден за нацрт, иако денес е прилагоден на седлото, станувајќи многу удобно јавање коњ.

Резултатот, без сомнение, беше успех. Сега, како го добија тоа? Различни истражувања за потеклото на расата откриле дека тие добиле влијанието на коњот Шире и Клидесалс. Сепак, сомнежите остануваат, бидејќи Циганите ги чуваа во тајност примероците што ги користеа за размножување и разработка на расата што сакаа да ја постигнат.

Во 1996 година е основано Друштвото за Цигани Ванер, заедно со првата обетка книга од расата.

Во моментов, расата е сè пошироко распространета и се повеќе и повеќе се цени. Тие се широко користени за изложба поради импресивната естетика за која зборувавме.

Се надевам дека уживавте во читањето на овој напис исто како што го напишав.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.