Циган Ваннер, најподложниот коњ за деца

Циган Ваннер, најподложниот коњ за деца

El цигански коњ ванер Потекнува од група Цигани кои одгледувале ваков вид коњи на прво место за патиштата наречени Вардос. Во моментов, тоа е коњ чија најчеста употреба е облекување како послушно милениче за деца.

Ipипси Ванер бил увезен од Соединетите Држави приближно во 1966 година. И покрај нив, се сметало за раса дури во 2004 година и е регистриран во Програма за сите раси на Федерацијата за дресови. Тоа е коњ чија најчеста употреба е облекување, општо јавање и работа.


Излегува дека е многу привлечен вид коњ, со силен изглед и сигурен чекор каде и да оди. Благодарение на вашиот низок темперамент и разноврсност можеше да се одгледува за многу намени низ цела Европа.

Може да достигне мерка висока 1,63 метри, има дури и случаи на 1,65 метри. Сепак, неговата тежина изнесува приближно 630-635 кг, во зависност од видот на диетата и активностите што ги спроведува. Неговото крзно е препознаено по одличната убавина што ја покажува во црно-бели бои, претставувајќи еден од најубавите примероци во светот.

Во однос на неговите физички карактеристики, ipипси Ванер е вид коњи што има широк граден кош и заоблен заден дел заедно со очигледно краток грб. Нивните шлемови на прв поглед се истакнуваат по нивната величина и крзно што ги опкружува. Неговиот врат е силен по изглед и тенка глава е потпрена на него. На прв поглед можеме да видиме дека вашата грива и опашка се прилично долги и течат, и на ова мора да ја додадеме нејзината права и свилена коса. Има раменици со силен изглед и тешки колкови.

Во врска со неговиот темперамент, морам да кажам дека најмногу може да се смета за просечен. Тоа е една од најинтелигентните раси од сите коњи, пријателски расположена, многу атлетска, силна и пред се, тоа е послушен коњ, многу социјално и многу лесно да се дружат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.