Како да го нахраниме коњот за натпреварување

хранење на коњско спротивставување

La хранење на активен коњ кој се натпреварува во различни дисциплини не може да ја следи истата диета како и коњот за одмор. Оптималната диета ќе им овозможи на коњите да бидат во оптимални услови за тоа и со тоа нејзиното здравје нема да влијае на неговата раса.

Коњ обучен да натпреварувањето го турка метаболизмот на граница Бидејќи мускулот се воведува во целосна напнатост, потребна е диета дизајнирана специјално и исклучиво за него. Неуспехот да се стори тоа ќе значи нарушувања во исхраната и метаболизмот.


Храната е наука која вклучува избор и комбинација на состојки и додатоци, практики на хранење, следење, евалуација и прилагодување на диетите. Мора да инвестирате во диети, а секој професионалец кој има коњ во конкуренција знае дека тоа, за што се вложени многу пари, не може да има несоодветна диета бидејќи нема да дозволи коњот да го изрази и развива својот генетски потенцијал.

Еден од најважните концепти во однос на храната е енергија. Количината на енергија проголтана преку храната што ја доставуваме до коњот ќе биде одлучувачка, и за одржување на правилна состојба на телото и за обезбедување на коњот со доволно резерви на енергија да се соочи со тешката конкуренција.

Исто така, имајте на ум во која дисциплина се натпреварувате и кое е вистинското физичко барање. Не е исто да се нахрани коњ на трка, чиј напор е многу интензивен за многу краток временски период, отколку да се нахрани коњ рација, каде што интензитетот на напорите е многу помал, но, сепак, временското времетраење е многу поголемо.

На пример, количината на внесена енергија е помала од енергијата потребна за извршување на работата, коњот ќе изгуби тежина, додека ако количината на внесена енергија е поголема од потребното, коњот ќе добие тежина. И тоа е тоа, при извршување на вежбата зголемување на нивото на енергија, вода, минерали како калциум, фосфор, хлор, натриум, калиум и витамини Е и Ц.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.