Хипотерапија, алтернативна терапија со коњи

Хипотерапија

La хипотерапија е третман ширум светот познат како кинезичка, во кој коњот се користи за корекција на нарушувањата и пред се широко се користи во терапија за деца со телесен инвалидитет со користење на тродимензионално движење на коњот стимулирање на мускулите и зглобовите на пациентот.

Оваа терапија се прави со деца или возрасни кои имаат тешка телесна или ментална попреченостs, пациентот нема контрола над коњот и физиотерапевтот е одговорен за промовирање на подобрување на неговата физичка состојба, како и за контрола на неговата безбедност.


Lifeивотот е движење, а комуникацијата на човечкото суштество со движењето на коњот е уникатно искуство, пренесување на движење од коњ на пациент Тоа е исто како и физичките движења што ги претставува човечкиот одење, затоа пациентот не пасивно се соочува со третманот, па затоа употребата на коњот е клучна.

Однесување и карактер на коњот

• Карактерот на коњот мора да биде мирен и истовремено буден.

• Издвојувајте се за својот благороден третман, како во задачите на земја (хигиена, поставување на запреж,…), и во времето на склопување.

• Немирен коњ ќе внесе почит и страв кај децата, намалувајќи ја ефективноста на терапијата.

• Коњот мора да остане неподвижен додека не му се укаже да започне движење.

• Мора да бидете во можност да ве задржат со минимална помош.

• Возраста на коњот треба да биде средно бидејќи младиот коњ би бил премногу немирен, а стариот коњ не може лесно да ја толерира тежината на пациентот и физиотерапевтот.

• Мора да прифати рутинска работа, бидејќи терапијата скоро секогаш оди чекор по чекор.

• Пред да започнете со терапијата, коњот мора да се качи пред сесијата, и за загревање на неговите мускули и за да се избегне вишок енергија.

Не треба да се заборави дека контактот со коњот обезбедува терапевтски аспекти на когнитивни, комуникациски и нивоа на личност секогаш.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.