Вода и хидратација во коњот

Вода
El водата е важен фактор што треба да се земе предвид за коњот. Но, не само за нивниот опстанок. Исто така, за правилно функционирање на вашиот организам толку од витално значење за коњите.

Коњ треба да консумира од 20 до 60 литри на ден вода. Иако зависи од многу фактори како што се физичката активност, атмосферските услови како што се температурата и влажноста. Вашата физичка активност и дали го негувате ждребот. Сепак, не заборавајте дека некои храната им обезбедува одредена количина на вода.

Простор за вода

Не се препорачува тоа коњот пие од застоена вода. Затоа, најдобро е да се обезбеди простор за тоа. Пијачите мора да бидат во совршена состојба. Бидете сигурни дека тие се секогаш чисти.

Мора да се има на ум дека коњот има тенденција да пие во делови во текот на денот, освен ако не е секогаш при рака, ќе се обезбеди вода. Најдобар начин секогаш да имате вода се автоматските алкохоличари. Овие ви дозволуваат да имате вода секогаш кога на коњите им треба.

Ако коњите пијат вода од природни потоци, тие мора да имаат лесен и безбеден пристап. Тие исто така треба да бидат ослободени од песок бидејќи нивниот внес може да предизвика колика. Во текот на зимата, ако фонтаните за пиење се надвор, надгледувајте кои не се замрзнати.

Да се ​​земе предвид

Ако коњот доаѓа од натпревар или од трансфер никогаш не нудете ладна вода, прилично топло. Willе го администрираме во мали количини додека не се стабилизира коњот. Сепак, соодветно е при трансфери или натпревари да се носи вода за да се избегнат инфекции.

Постојат доста симптоми кои предупредуваат на слаба хидратација. И иако телото има одбранбен систем, тоа може да доведе до срцева слабост. Недостаток на апетит или мускулна слабост. Како и слабост за вршење физичка работа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.