Коњ Хафлингер

Коњ Хафлингер
Неговото потекло е од Австрија поточно од планините во Тирол. На Раса Хафлингер или исто така познат како Пони Авелишес потекнуваат од арапски и тиролски јазик.

Иако е многу античка раса, од средновековните времиња, официјално роден во 1874 година со карактеристиките на денешницата. Токму преку парењето на автохтоната кобила со пастувот Ел Бедави, тие велат дека бил Бербер.

карактеристики

La Расата Хафлингер е прекрасен ладнокрвен коњ. Има компактно тело, широк граден кош, широк и долг грб и силни, но кратки екстремитети. Неговите задни делови се многу моќни. Висината на гребенот е 135-145 сантиметри. Што се однесува до нивните очи, тие се големи и многу експресивни, а ушите се мали.

Неговиот ритмички чекор. Со одење опуштено, енергично, гордо и подвижувачки. На кас и кантер тие се еластични, енергични, атлетски и кадентирани со природен лежиште што им се покажува на челото. Спремен Тоа е послушен коњ и ништо комплицирано. Безбеден при одење и оттаму многу популарен за возење по седло.

Во слоевите можеме да ги најдеме сите нијанси на костен, па дури и може да претставува бели дамки. Неговата грива и опашка се бели или русокоси.

Во своите почетоци тоа беше коњ што се користи како превозно средство и товар. Тие исто така се користеле за наполнување на воен тип и сега, во модерните времиња, се одгледува за дисциплини за прицврстување и скокови. Исто така е широко користен и ценет за коњички туризам. Може да се најде во различни дисциплини во коњи и во школи за јавање.

Конечно во 1971 година, Национално здружение на одгледувачи на коњи од раса Хафлингер, во Италија, на која и е доверено управувањето со генеалошката книга од 1977 година. Во моментов, Хафлингер е распространет низ Италија, најбројната италијанска раса.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.