Француски ловец или коњче на седло

Француски каскет

Раса на коњи Француски ловец или коњче на седлоТоа е раса со потекло од Франција и е токму онаа што ја користи националниот тим за своите натпреварувања. Затоа зборуваме за раса која има престиж во галската земја. Неговите вештини може да се видат на Хиподром де Винсен, Франција, како главна изложбена патека на турнирите.

Францускиот Тротер потекнува од Нормандија околу XNUMX век а неговите потомци потекнуваат од англискиот чистокрвен и Норкфолк Тротер, познати по својата брзина и умешност во тротањето.


Овие трки после тие преминаа со нормите кобили што резултираше, најпрво, во коњот на седлото, а подоцна и во францускиот Тротер заедно со англо-норманците, генерално нацрт коњ. Со англо-арапскиот коњ беа направени и разни крстови токму за да се добие отпорна, подвижна и брза раса.

На почетокот на 1940 век бил регистриран како официјална раса и дозволена е регистрација на коњи, но тоа било во XNUMX година кога било суспендирано за сите оние чии родители не биле регистрирани. Во 1836 година е изградена првата вежба за овој спорт во Чезбург. Последица на страста за каснување беше трката во француски Тротер.

Францускиот Тротер е коњ особено карактеризиран за скокот по својата умешност и способност. Сите гранки на овие коњи се разликуваат донекаде по вид, иако нивната заедништво е многу слична. Има глава слична на главата од чистокрвно, и покрај потеклото од англо-норманскиот коњ.

Тие имаат широко и еволуирано тело, со силен грб и раменици и добро мускулест заден заден дел благодарение на претрпената еволуција, екстремитетите се долги и силни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.