Возач физичка подготовка

Работата без струја е еден од најдобрите начини да се создаде отпор.

Професионален возач можеби ќе треба да вози многу коњи за еден ден, и континуирано. И иако многумина велат дека ова не е спорт, верувајте ми дека веќе забележителни се три коња ако не сте навикнати. Затоа, физичка подготовка на возачот (особено оној со високи перформанси) е од суштинско значење за да се издржи толку многу трепет. Телото страда со деновите. И повеќе во лето, ако патеката не е добро хидрирана, денот го поминувате дишејќи во прашина, а со сонцето на главата умирајќи од топлина, издржливоста е сè помала.

Па, што можеме да сториме за да ја подобриме нашата кондиција? Првата и најлесната работа, што исто така помага да се подобри вашето седиште, е работа без струга. Функционира аддукторите, во основа, така што често практикувате да го зголемите нивниот отпор. Други опции за подобрување на кондицијата воопшто е направи подножјето, одете на прошетка или трчајте. Мирно, без да се присилувате и да ја зголемувате фреквенцијата малку по малку, покрај тоа што работите многубројни мускули на телото, и нозете и торзото (да, можете да работите и мускули како што се абдоминалните), го зголемувате капацитетот на белите дробови, така да не јавате и задишате како што му дадовте бегство на Усеин Болт.

За да работите специфични мускули, можете да направите специфични вежби и во салатаили како дома. Во првиот случај, можете да побарате од мониторот за a адаптирана табела за вежби и насочено кон она на што најмногу треба да работите. Во вториот случај, дома, треба да размислите за истото, но главно со вежби со само тежина. Некои сакаат сквотови, вежби за зајакнување на јадрото, или бројни нозе, ќе ве зајакнат. На кратко, мора да изберете што најмногу ви се допаѓа и што најмногу одговара на вашата рутина, со свое темпо и без притисок. На овој начин ќе бидете совршено подготвен возач да јава на коњите што се потребни. Се разбира, не заборавајте дека најдобриот начин да се навикнете на возење многу коњи е прекувремено.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.