Троја коњ

Дрвен тројански коњ

Да се ​​зборува за коњи значи да се зборува за навистина огромна област. Можеме да зборуваме за различните раси кои се вклучени во овој животински вид, спортските натпревари во кои тој е протагонист, неговиот дрес, итн. Толку многу, што коњите станаа ликови од научна фантастика и други аспекти. Јасен пример за ова е повеќе од познат како Троја коњ.

Во оваа статија ќе се обидеме да откриеме повеќе за овој чуден коњ, неговото значење, потекло итн.

Што е тројанскиот коњ?

Статуа на тројански коњ

Тројанскиот коњ се однесува на големиот артефакт, направен од дрво, и тоа Го користеле грчки воини во познатата Тројанска војна (се случило во бронзеното време во 1.300 година п.н.е.). Најстарите списи што се однесуваат на Тројанскиот коњ се Хомеровата одисеја y Енеида на Виргилиј.

Во речената војна, Тројанците го прифатиле Тројанскиот коњ како подарок за неговиот триумф во воениот конфликт. Она што тие не го знаеја е дека внатре има огромен број непријателски војници, кои нападнаа изненадено ноќе, убивајќи ги бранителите на градот Троја и, според тоа, предизвика пад на неговата империја.

Всушност, сè уште не е познато дали постоењето на Тројанскиот коњ било точно. Многумина потврдуваат дека никогаш не станало опипливо, но, од друга страна, има и други кои изјавуваат дека може да биде еден вид воена машина крстена со тоа име.

Вистината е дека стана извор на инспирација за бројни литературни и уметнички дела.

Историја на тројанскиот коњ

Сликање на тројански коњ

Во своите непрестајни обиди да влезе во градот Троја, Одисеј наредил изградба на гигантски дрвен коњ дека во него може да се сместат одреден број припадници на грчката армија.

На Епео му беше дадена задача да изгради такво дело, и беа претставени 39 воини и самиот Одисеј. Останатите борци го напуштија коњот и нивните придружници пред портите на градот Троја со јасна намера Тројанците да поверуваат дека тоа е подарок што значи повлекување на ривалот. И стратегијата помина добро.

Истата вечер, Тројанците гордо го воведоа огромниот коњ во нивниот град, не знаејќи дека кога сите ќе спијат, грчките воини ќе излезат од внатрешноста на зградата и ќе започнат да ги напаѓаат.

Уметнички претстави на Тројанскиот коњ

Отпечаток на тројански коњ

Низ историјата, многумина биле култури и цивилизации кои се обидувале да го претстават, на еден или друг начин, Тројанскиот коњ.

Можеби една од најстарите скулптури е онаа што се појавува во т.н. Стакло од Миконос датира од XNUMX век п.н.е. и бронзена фибула која припаѓа на Архаичен период. На овие се додаваат парчиња керамика од Атина и Тинос. И тоа беше во Класична Грција каде што овој живописен коњ се здоби со поголема важност и важност, бидејќи со неговиот лик беа украсени бројни прибор како што се очила, чинии, накит, слики ... Покрај сето ова, тука е и бронзената статуа, дело на Стонгилион, инсталиран во светилиштето на Артемида Брауронија на акрополата, од која сè уште има некои остатоци.

Покрај тоа, и како што споменавме претходно, овој коњ и неговата улога во историјата на Тројанската војна служеа како плектра за подоцнежните дела, истакнување на сагата потпишана од Хуан Хозе Бенитез.

Во вкупно десет книги, Бенитез, шпански автор, раскажува како се одвивала мисијата наречена „Тројански коњ“, која се состоела од патување во минатото за да бидат сведоци на специфични настани во животот на Исус од Назарет. да ги објасни. Треба да се напомене дека овие книги создадоа голема полемика, бидејќи, до одреден степен, тие не се согласија со традиционалните верски убедувања.

Филмови за Тројанскиот коњ

Очигледно, и како што обично се случува во повеќето случаи, светот на кино не бил туѓ за приказната за Тројанскиот коњ и успеа да го донесе на големото платно.

Филмот „Троја“, во режија на Волфганг Петерсен, а меѓу другите играат Орландо Блум и Бред Пит, раскажува што се случило во битката кај Троја, врз основа на она што е утврдено во епската поема на Илијадата. И, се разбира, во него големо дрвено коњче осмислено од Грците зазема видно место.

Другиот тројански коњ

Компјутерски вирус, тројански коњ

Тројанскиот коњ е исто така софтвер или компјутерска програма која работи во чест на неговиот предок. Имено, овој вирус влегува во компјутерот и буквално го уништува остатокот од инсталираните програми и обезбедува директен пристап до различни информации и содржина хостирана во рамките на системот, скоро ништо!

За да ги идентификуваме, можеме да бидеме внимателни кон различни сигнали што нè прават да забележиме ненормално однесување на нашиот компјутер, како што се: пораките вклучени во необични прозорци, бавноста во оперативниот систем, датотеките се бришат и модифицираат, итн..

Ако сакаме да спречиме напад на овој вирус, мора да бидеме сигурни во тоа имаат добар антивирус и не инсталираат програми од непознати страници.

Се надевам дека успеав да ви помогнам да дознаете повеќе за тоа Троја коњ и откако им откриле одредени работи што, можеби, можеби не ги знаеле.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.