Хиподромот Ла Зарзуела и неговата историја

Тркачка патека Ла Зарзуела

Хиподромот во Ла Зарзуела е се наоѓа на периферијата на градот Мадрид. Вгнезден во планината со исто име „Ла Зарзуела“ во близина на Ел Пардо.

Беше ја завршил зградата во 1941 година на земјиште во сопственост на Националното наследство по експропријацијата на претходниот хиподром, Ла Кастелана, со цел да се изградат Нуевос министериес.

Дали сакате да дознаете малку повеќе за ова место?

Пред целосно да влеземе во историјата на тркачката патека Ла Зарзуела, да се вратиме неколку години наназад, кога во Мадрид се воспоставија коњски трки и станаа сè попознати. Но, пред тоа, и за да ви го разбудиме апетитот, ви оставаме видео од трката што се одржа на тркачката патека Ла Зарзуела:

Почеток на трки со коњи во Мадрид

Пред Хиподромо де Ла Зарзуела да ги отвори вратите, коњските трки во шпанската престолнина имаа повеќе од еден век багаж. Летописите го собираат тоа првата коњска трка се одржа во 1835 година во Аламеда де Осуна. Познато е и за другите трки што се одржуваа во Каза де Кампо и Пасео де лас Делисиас.

Војводата од Осуна, кој бил страствен за светот на коњите, во Во 1841 година, заедно со неговиот брат и неколку пријатели, го основал Сосиедад де Фоменто де ла Криа Кабаalар де Еспања (СФЦЦЕ) дизајниран да го промовира овој коњски спорт во Мадрид, да ја заштити конкуренцијата и да го промовира размножувањето на коњи на трка. Војводата од Осуна беше клучна фигура во оваа област.

En Трките во 1845 година започнаа на новиот тркачки патека Каза де Кампо но сепак без утврдена регулатива. Нешто што ќе започне да се ублажува во 1867 година со одобрување на францускиот тркачки код како модел за прилагодување.

Трската патека Ла Кастелана беше инаугурирана во 1878 година, иако без да бидат завршени сите дела. На неговата патека, која имаше јаже од 1400 метри, Првата гран-при во Мадрид се одржа во 1881 година. Тестовите на споменатата награда ќе ги постават темелите за последователната Национална гранда и Купот на неговото височество кралот.

1883, Оттогаш тоа беше важна година за трките во Мадрид беше создадена комисијата за регистрација на шпански чистокрвни коњи.

En Во 1919 година беше инаугуриран тркачката патека Аранхуез во рамките на Кралската куќа. Wouldе имаше натпревари. Тука Големата награда на Мадрид ќе се одржи во 1933 година затоа што истата година истече концесијата за употреба на тркачката патека Ла Кастелана.

Некои од Најрелевантни коњи во овие времиња биле: Колиндрес, Нувел Ан и Атлантида. Некои големи џокеи како Викторијано Хименез и Карлос Диез, тие исто така би триумфирале во хиподромот Ла Зарзуела по прекинот на Граѓанската војна.

Коњска трка Шпанија

Историја на тркачката патека Ла Зарзуела

Во летото на Во 1934 година беше одобрена изградбата на тркачката патека Ла Зарзуела. Конкурсот одржан за избор на проект го доби тимот архитекти составен од инженерот Тороха и архитектите Арничес и Домингез, кои беа инспирирани од хиподромот „Сан Сиро“ во Милано.

Работите започнаа следната година. Работата претрпе а застој поради Шпанската граѓанска војна и од таа причина беше одложено до 1941 година кога беше инаугуриран тркачката патека.

Во беа увезени многу години на трки вонземјани за ублажување на што ги имаа изгубени за време на војната.

Една деценија подоцна, хиподромот Ла Зарзуела беше епицентар на социјалниот живот на Мадрид. Почнувајќи од средината на XNUMX-тите, кариерите бележеа пораст.

На 60-тите години се години на просперитет во шпанската економија, и ова се рефлектира во тркачката патека низ подобрувања и реформи во патеките. Амбулантата и просториите за џокеј се завршени. Се гради и нов штанд на генерал.

Економијата влијае и на самите трки, обложувалниците, наградите. Во 1968 година, Големата награда на Мадрид за прв пат дистрибуираше еден милион пезети во награди.

На 90-тите години беа период на криза за Хиподром. Во 1996 година ги затвори вратите за да изврши модернизација на своите капацитети. Од 2003 година, одржува сезона на трки исполнети со активности секоја година.

Споменик

Во октомври 2009 година, трибините на тркачката патека Ла Зарзуела беа прогласени за средство од културен интерес (БИЦ), со категорија споменик.

Трибини на тркачката патека Ла Зарзуела

Извор: Википедија

Хиподромот, дизајниран од архитектите Карлос Арничес, Мартин Домингез и инженерот Едуардо Тороја, е се смета за едно од ремек-делата на мадридската архитектура во XNUMX век. Тоа беше важен напредок од структурна и материјална гледна точка. Денес ја зачувува својата структура како што е дизајнирана и прима многу посети од специјалисти од целиот свет заинтересирани да ја проучат.

Понатаму, во 2012 година ја освои Првата награда на Мадридскиот колеџ за архитекти за проектот за реставрација и рехабилитација направено од студиото Junquera Arquitectos.

Се надевам дека уживавте во читањето на овој напис исто како што го напишав.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.