Трикови за подобрување на изгледот на коњот

Многу возачи сакаат нивните коњи секогаш да изгледаат спектакуларно, изгледајќи како оние во филмовите, па подолу ви даваме неколку совети што ќе ви овозможат да се грижите за животното и да имате прекрасен изглед, правејќи го да има сјајна и чиста грива во рамките на другите карактеристики, што обично влијае на тоа.

Гривата е основен елемент за коњот и нивниот изглед, па затоа во многу штали тие користат домашен лек што ги прави животните да изгледаат подобро од оние на другите, особено кога ќе се приближат изложбите, но тука ви ја пренесуваме тајната, така што вашиот коњ изгледа вака.

Во контејнер направете ја следната смеса:

  • Една лажица масло од треска од треска.
  • Лажица и пол цвет сулфур.
  • Десет лажици маслиново масло.

Откако ќе ја подготвите оваа мешавина, потребно е да продолжите да ја миете гривата како што тоа го правите вообичаено, а потоа да ја нанесете оваа смеса со четка, да го сторите тоа смирено и секогаш со обилна смеса, да ја исушите на сонце и веднаш ќе видите како свети гривата и како се појавуваат дури и обилни рефлексии.

Друга работа што е многу убаво е да можеме да го натераме коњот да одговори на името што му го дадовме, но за ова, обидете се да смислите начин да го повикате со најмногу два слога, ова ќе му помогне на животното да препознајте го полесно.

Еден од најчестите трикови е да го врзуваме коњот, само ние се криеме и го кажуваме името, чекаме да реагира коњот и веднаш се приближуваме и му даваме задоволство, вака неколку пати, на овој начин коњот ќе се дружи тој звук со пријатна сензација, па најчесто тие ќе реагираат на тој звук, иако секогаш е добро да се награди оваа реакција.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.