Трикови за да сјае гривата на коњот

Коњски влакна

Коњот е можеби еден од членовите на животинското царство што пренесува најмногу убавина и елеганција. Неговото величествено носење ги натера луѓето да се в inубат од памтивек. Постојат многу различни видови раси, чија морфологија може малку да варира од една до друга, што подразбира дека секој одгледувач или lубител на коњи е заведен од одредена сорта, секоја повеличествена. Она за што се согласуваат сите вклучени во светот на коњите е дека голем дел од тајната на божественоста на ова животно престојува во неговото крзно: гривата и опашката.

Сјајна грива и опашка се знак на здравје, затоа, една од најголемите грижи е дека: Како да им го дадете тој карактеристичен сјај?

За што служи гривата на коњот?

Коњски влакна

Ова животно има грива од една главна причина: да ги исплаши инсектите колку можат да ти пречат. Така, ако видите дека вашиот коњ ја движи гривата на главата и вратот правејќи ненадејни движења, сигурно треба да ставите антипаразитски 🙂.

Друга можна причина е да имате малку поголема заштита за време на борба, бидејќи нивните природни предатори (мачкици, кучиња) обично прво го напаѓаат вратот. Колку е пообилна косата на гривата, толку повеќе шанси коњите ќе треба да се спасат.

Дневно четкање

Коњски влакна

На секое домашно животно што се самопочитува, му треба секојдневно одржување и грижа, а коњот немаше да биде помал. Во рамките на овие грижи се однесува на четкање. И гривата и опашката и, според тоа, крзното на животното како целина, мора да се четка практично секој ден, особено ако нашиот коњ помине неколку часа надвор. На овој начин, ќе ги елиминираме супстанциите што ја валкаат косата, како што се прашина, кал и паразити, и ќе дозволиме на вашата кожа правилно да дише додека создава свои масла и восоци што додаваат сјај.

Многу експерти исто така советуваат чести бањи во кои треба да се вметнат специјални шампони за нега на косата на овие животни или, по четкањето, прскајте го животното со силиконски спреј што служи за давање на цврстина и конзистентност на косата.

хранење

Сите животни произведуваат восоци и маснотии кои им помагаат да ја одржуваат кожата, лушпите и сл. Во совршена состојба. Овие масти се дел од структурите на кожата, давајќи им цврстина, еластичност, итн., Додека маслата се главните виновници за сјајот. И маснотиите и маслата, и двете липидни супстанции, се вклучени во различните видови на макронутриенти кои се внесуваат од исхраната. Значи, ако ја збогатиме диетата на коњот со овие, ќе го постигнеме онолку посакуваниот сјај.

Сложените гасови што ги наоѓаме на пазарот се веќе одговорни за обезбедување на потребните масти и масла на коњот, но ако сакаме да го подобриме, можеме да додадеме една лажица растително масло до доставената храна или добиточна храна. Друга мерка е примена на додатоци на калциум и фосфор, се додека е на балансиран начин и со дози препорачани од експерт, во спротивно ќе добиеме спротивен ефект бидејќи ќе промовираме појава на измени во организмот на животното.

Домашни лекови за сјај на гривата на коњот

Мешавина од масло

Сјае коњско влакно

Во овој аспект, како и во скоро сите, „секој наставник има своја брошура“. Можеме да најдеме бесконечни трикови што луѓето ги користат за одржување и блескање на гривата и опашката на коњот. Многу од нив се тотално домашни и рачно изработени.

Еден од најпознатите и користените, особено од оние кои ги подготвуваат своите коњи за тркачки натпревари или изложби, се базира на a комплекс подготвен од масла.

Овој препарат се состои од: 10 лажици маслиново масло, лажица и пол цвет сулфур и лажица црн дроб на треска. Двете се мешаат и се нанесува на гривата на коњот со нежно четкање откако косата е измиена. Се разбира, коњот мора да се чува на засенчено место и да се избегнува изложување на сончевите зраци додека овој набор се суши целосно, со цел да се избегне промена на бојата или промена на тонот во областите што биле третирани.

Јаболков оцет

Еден од најпопуларните лекови што не работи само за коњски влакна, туку се користи и кај сите видови влакнести животни, па дури и кај луѓето, е мешавина од јаболков оцет и вода.

Оцет, поради неговата висока содржина на киселина, има висока pH вредност што е во контраст со ниската pH содржана во мастите. Ако нашиот коњ има многу мрсна и мрсна кожа, наместо да изгледа сјајно, тоа ќе го стори под нечист и валкан изглед. Прскањето со не прекумерна количина јаболков оцет во вода е најефикасното решение против овој проблем.

Не грижете се за силниот мирис што го придружува оцетот, бидејќи откако косата ќе се исуши, овој мирис целосно ќе исчезне.

Подготовка на минерално масло

Коњи што трчаат

Можеби, оваа маст е една од најтешките за правење поради разновидноста на нејзините состојки. Сепак, неколку одгледувачи тврдат дека делува и дека служат и за да ги држат настрана инсектите и паразитите, како што се комарците.

Се нецеита литар минерално масло, познато во некои области како течен нафтен желе, околу 8 лажици масло од цитронела и околу 10 лажици балсам од Теребен. Препорачливо е да се нанесува само на гривата и опашката, а не на другите делови од телото на коњот.

Сите овие совети ќе му помогнат на палтото на нашиот коњ да изгледа здраво, силно и сјајно, но не се единствените. На пазарот има широк спектар на производи кои можат да бидат многу корисни: спрејови, јакни, креми, итн. Можеме да одиме во која било продавница или професионална установа за совет, и, се разбира, кај ветеринар.

Иако, ако сакаме да избегнеме примена на производи, правење на сопствени лекови и така натаму, мора да го знаеме тоа на адекватната исхрана може да ублажи неколку недостатоци што ги набудуваме во нашиот коњ, вклучително и естетските. Сепак, во ова последно прашање хигиената добива посебна важност. Навиките како секојдневно четкање или миење се крајно поддржувачки.

Треба да се напомене дека во многу прилики, забележуваме дека гривата и опашката не изгледаат добро, нешто што може да се забележи и на остатокот од телото. Тогаш мора да погледнеме понатаму и да размислиме за можноста дека се соочуваме со каков било вид на радост или инфекција, особено ако цениме дека животното често гребе или покажува површни симптоми (рани, иритации, ...). Ако е така, пред да се грижиме за естетскиот план, мора да го сториме тоа за здравиот и да одиме директно кај ветеринар пред самите да преземеме какво било дејство.

Како да израснете грива на коњ

Коњската грива е една од најубавите делови на животното, но што правите за да расте? Па, постојат две опции:

  • Исечете ги краевите на косата: вака се стимулира фоликулот на косата, постигнувајќи подобар раст.
  • Со биотин: тоа е витамин (H) кој кај коњите се користи токму за палтото во форма на шампон или прав. Исто така, ќе најдете храна која го содржи овој витамин.

Каде да купите коњско влакно

Можете да купите коњско влакно во продавници на производи за овие животни.

Остлер
Поврзана статија:
Стабилните момчиња: улоги и одговорности

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.