Типични видови рамки

седла

La седло или седло Тоа е важен дел за добрата хармонија помеѓу возачот и коњот, во исто време за кое се грижи грбот на коњот. Постои голема варијација на монтирање и сите дизајнирани за секоја од нив дисциплина или спорт што се практикува, најтипични се оние што ќе ви ги покажам подолу.

La седлото е наредено околу помлаи е дизајниран да ја дистрибуира добро тежината на возачот на избалансиран начин и да му помогне да биде поставен во правилна позиција, без да го попречува природното движење на коњот, што треба да изгледа пријатно, па затоа мора да биде со големина според мерено со телото на возачот и цврсто седи на грбот на коњот.

La седлото за дресирање е најчесто и првиот што се користи за прв контакт помеѓу јавачот и коњот, како и за првите часови за обука за млади коњи. Тие се исто така полесни бидејќи седиштето е поудобно и длабоко.

Постои држач за општа употреба, бидејќи тие се користат толку многу за се облекуваат како за скокање. Тие се користат за разни активности и имаат подлоги за колена за поголем стисок и безбедност. Неговото седиште е длабоко, широко, така што е удобно, со влошки за колена не многу напредни. Тие се многу удобни и се дизајнирани за долги возења.

La Шпанско каубојско седло обично се користи за рехонео, бидејќи е широк, квадрат и секогаш е покриен со овчо кожа. Парче волна обично се врзува на предното стадо. Има големи приклучоци на железо и понапредна позиција. Мешалките се многу големи, направени од железо. Има два ремени, едниот го опкружува телото на коњот, а другиот е закачен на опашката преку грбот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.