Тешкиот коњ Бретон

Коњ бретонски

Оваа толку тешка раса на коњи позната како бретонски, Достоен е за приказни за големи кралеви, восхитувачки е и истовремено е способен да разбуди воодушевување и воодушевување кај оние што го гледаат каде и да помине речената коњаница.

Се истакнува во повеќе дисциплини но, се разбира, во ниту еден од нив тој не се истакнува толку многу како општо возење коњи, коњичко ендуро, скокање, па дури и секоја дневна работа што му е предложена.


Станува збор за коњ од тежок тип, кој се појавил на француска територија, кој успеал да се истакне во прашањата за стрелање и во земјоделски работни места како француска армија. Неговата висина достигнува 1,65 метри, а бојата на палтото не е многу разновидна, бидејќи е најкарактеристична за коњските коњи во боја на костен, ловоров и рован.

Во однос на нивните анатомски карактеристики, можеме да истакнеме неколку прилично мали уши, но тие се многу насмеани. Во исто време, неговиот поглед открива голема зачуденост кај оние што гледаат на тоа додека пренесуваат голема свеченост и радост заедно со широките ноздри. Носот се издвојува по тоа што е конкавен во некои области, а во други е исправен. Има широк грб во споредба со другите видови коњи.

Во врска со неговиот темперамент, се чини дека Бретонецот е еден од најпаметните коњи досега, пријателски во исто време, послушен, весел ... достоен да биде придружуван од која било личност или животно што му приоѓа.

Неговото потекло е дадено во Франција на почетокот на XIX век. Експертите дојдоа до заклучок дека страста за вкрстување на расите за да ги направат посилни во пукањето воопшто не им одеше во корист на коњите од типот бретонски, значително намалувајќи ги нивните карактеристики. До почетокот на XNUMX-тите години на минатиот век тие се сметаа само за чистокрвни.

Раскажете ја приказната дека биле одгледувани за да живеат долго и да се бори заедно со Келтите за освојување на Велика Британија. Неговото име потекнуваше од планините Бретон, место каде што беше многу присутно, иако тоа не беше првично име, старото засега е непознато.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.