Техника на отпечаток кај коњите

техника-

Примени ја техниката на втиснувањето е едукација на коњот бидејќи е ждребе преку низа стимули засновани на допир со цел постепено да стекнете доверба во дразбите и да служите како референца за целиот живот на коњот.

Односно, неговото разбирање и управување бара примена на техника или уметност, со која човекот се воведува во доилка, во овој случај ждребот, веднаш по раѓањето.


Оваа техника има свои предности бидејќи би воспоставила А. врска со човекот, прифаќање на човековото лидерство, елиминирање на непожелните одговори на одредени стимули и прилагодување на маневрите што можат да се користат во животот на коњот како возрасен.

Треба да започне со втиснување на две недели од животот на ждребот, пред да се мешаме во врските со мајката, затоа се препорачува да не се започнува порано. И, тоа е дека, за да се разбере тоа, во првите денови од животот, ждребот претставува огромна пластичност за учење, така што, ако ждребот научи да толерира одреден стимул, тоа ќе го прави и откако ќе стане возрасен.

Откако ќе започне техниката, не треба да ги напуштате и да ги почитувате сите фази со постојаност од самиот почеток. Неопходно е да се разбере дека коњите кои се одгледуваат слободно, ждребот се запознаваат со другите животни на стадото и наскоро тој воспоставува врски со нив. Затоа, логично е да се мисли дека ждребот, како и воспоставува врска со сопствениот вид, може да го стори тоа со други индивидуи, било да се луѓе, или животни од други видови. Ова е токму она што може и се случува кога некое лице работи со ждребе веднаш штом се роди.

Човекот треба да ја примени како прва точка контакт преку масажа додека не видиме дека ждребот реагира на дразбите кои покажуваат целосна релаксација и самодоверба.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.