Што е терапија со коњи?

Коњ помагање на дете со посебни потреби

La терапија со коњиИсто така познат како хипотерапија или терапија со помош на коњи, тоа е начин на помагање на оние кои имаат посебни потреби или кои, од која било причина, се повлекле во себе и имаат проблеми со комуникацијата.

Иако сè уште се смета како псевдо терапија, сè повеќе здравствени работници користат домашни и обучени коњи за да им помогнат на своите пациенти; всушност, за да го провериш, само пребарај центри за терапија со коњи на Гугл и види дека многумина ќе се појават. Но, Од што навистина се состои?

Кои техники се користат во терапијата со коњи?

Во зависност од проблемот што лицето го има и која цел е да се постигне, некои техники или други ќе бидат вклучени за да му се помогне. На пример:

 • Хипотерапија: Ги користи предностите на терапевтските принципи на коњот за лекување на лица со попреченост преку телесната топлина на коњите, ритмичките импулси и тродимензионалното движење. Овие сесии ги води физикален терапевт.
 • Терапевтско јавање: едноставниот чин на допирање на коњ може да направи да се чувствуваме многу добро. Благодарение на ова, пациентите постепено можат да ги решат проблемите со учење и прилагодување што ги имаат, бидејќи ќе бидат помотивирани, повнимателни и пофокусирани. Покрај тоа, ќе се стимулираат тактилна, визуелна, аудитивна и мирисна чувствителност, со што ќе се помогне во зголемувањето на нивниот капацитет за независност.
 • Прилагодено јавање: таа е наменета за луѓе кои имаат попреченост, но кои практикуваат јавање коњи како рекреативна или спортска опција.

Кои се придобивките од терапијата со коњи?

Придобивките се многу и разновидни. ДО психолошко и когнитивно ниво, дали се овие:

 • Ја зголемува самодовербата
 • Работна меморија
 • Ја подобрува самодовербата и самоконтролата на емоциите

A комуникација и ниво на јазик, овие:

 • Ја подобрува гестуралната и усната комуникација
 • Ја подобрува вокализацијата

A психомоторно ниво, овие:

 • Ја подобрува рамнотежата, координацијата, рефлексите
 • Полека намалете ги абнормалните модели на движење
 • Ги зајакнува мускулите

Коњски терапија и аутизам

Луѓето со аутизам се лица со психолошко нарушување, карактеризирано со концентрацијата што ја ставаат на сопствениот внатрешен свет, со што се губи контактот со надворешната реалност. За нив, правењето терапија со коњи е начин да се врати (или стекне) самодовербата и автономијата, со што се намалува социјалната анксиозност.

Покрај тоа, бидејќи коњот нема социјални вонредни состојби што луѓето би можеле да ги имаат, аутистичните деца и возрасни многу полесно се однесуваат на него, бидејќи сметаат дека доминираат во ситуацијата и не се плашат.

Коњска терапија и Даунов синдром

Терапијата со коњи има многу придобивки за пациентите

Слика - Фликр

Луѓето со Даунов синдром се луѓе кои страдаат од генетско нарушување што ги спречува да се однесуваат нормално. Тие се многу склони кон депресија, манија и психотични нарушувања. Еден начин да ги избегнете е да им помогнете преку терапија со коњи, бидејќи тоа ќе ги направи да се чувствуваат среќни Тие ќе имаат причина да се насмевнат и да комуницираат со другите, со што ќе најдат повеќе причини да продолжат понатаму.

Кои се карактеристиките на коњот за терапија?

Физички

Коњ мора да биде здраво и силно животно, со правоаголна форма, така што две лица можат да возат на грб. Ова исто така мора да биде мускулесто, бидејќи ќе биде отпорно. Покрај тоа, движењето на прошетка и кас мора да биде ритмично и редовно, со повеќе од 85 чекори во минута.

Висината мора да биде помеѓу 1м и 1,70м за лицето да може да се движи и вертикално и хоризонтално без проблеми.

Однесување и личност

Коњ за терапија мора да биде потчинет, спокоен и послушен. Исто така е многу важно да покажете доверба во возачот, затоа тој треба да се однесува кон своето животно со почит, трпеливост и приврзаност, секогаш користејќи позитивен тренинг.

исто така, потребно е терапевтот и коњот да воспостават добра врска, па затоа пред да започнете со терапија треба да поминете време со него. На овој начин, нема да биде тешко за коњите да го направат она што треба да го сторат за да може пациентот да има корист од терапијата со коњи.

Дали оваа тема ви беше интересна?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.