Тајните на одгледување на коњи

Тркачките коњи се меѓу животните кои имаат најдобра цена на пазарот, обично цените на размножување и животно со генеалогија на триумфи, се елементи кои обично се многу важни за коњите за натпреварување или за коњите. Одгледувачи на одредена раса, но тоа не е исто како случајот со животните кои се наменети за рекреација во ранчот, така што оставајќи ги настрана другите коњи, ќе зборуваме за тоа што се случува со коњите кои се протагонисти на големите награди.

Тркачките коњи се високо ценети и бараат многу работа, особено во помлада возраст, бидејќи токму во тоа време животните можат да го дадат својот максимум, за жал, коњите што се посветени на овој вид на конкуренција немаат голема долговечност бидејќи тие страдаат од повреди многу постојано и имаат поголемо органско абење од било кое друго животно.

Коњите кои се посветени на оваа активност обично ги ставаат предвремено да спијат од нивните сопственици, многу малку се оние кои заработуваат достоинствена пензија и тоа е дека одржувањето на овие коњи е многу скапо, така што само шампиони кои имаат голема репутација или Оние сентиментални сопственици чувајте ги коњите многу подолго, бидејќи другите ги жртвуваат поради повредите кога се веќе осакатени, без да мислат дека над тоа не можат да трчаат дека можат да имаат живот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.