Тајни за помагање на скок на коњ

Кога сме учење на коњ да скокне Мораме да користиме многу алатки за животното да разбере што се обидуваме да го научиме, бидејќи движењето не е сосема природно за коњите, па затоа е многу важно да се најде кој било ресурс што ќе ни помогне соодветно да ја илустрираме вежбата што се преправаме.

Коњите обично имаат различни процеси на обука во текот на целиот свој живот, не е исто да се работи со експертско животно во најголемиот дел од својата кариера отколку со неискусно, па затоа, окото на обучувачот во овие случаи ќе ја одреди работата што треба да се заврши. особено на коњот.

Една од тајните што можеме да ја направиме кога започнуваме со скок е да побараме од друг возач со стручен коњ од нашата штала да ги направи истите вежби пред нас, додека работиме на следење на вежбите со стручниот коњ, иако за претходните тоа ќе биде само блага тренинг сесија, за нашите коњски возила ќе биде одлична алтернатива за јасно да научиме да го препознаваме правилното движење што треба да го направите за секој скок.

Се чини неверојатно, но примерот во овие случаи работи многу добро, особено ако коњите се од истиот блок, бидејќи покрај тоа што имаме врска помеѓу двете животни, по дифолт ќе зборуваме за млад коњ со возрасен, така воодушевувањето и положбата во стадото ќе ја олеснат нашата работа, што ако е можно ќе биде идеално да го повториме во неколку наврати, осигурувајќи дека коњите можат да ја вклучат рутината за вежбање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   arturo dijo

    На која возраст можете да започнете да тренирате коњ за скокање, веќе имајќи добар основен дрес?