Како се обучуваат танцувачките коњи?

Следете ги нашите совети за да го научите вашиот коњ да танцува

За време на свеченостите и коњските настани, неизбежно е да се запре да се погледнат коњите што танцуваат. Довербата што животните ја имаат кон своите тренери, почитта што и двајцата често ја покажуваат. Тоа е вистински спектакл што секој треба да го види барем еднаш во животот.

Но, како тренирате коњ да танцува? Што е потребно за да ја натера да танцува? Ако сакате да го научите вашиот пријател да премине во ритам на музика, не престанувајте да читате.

Што е пијафата?

Секој коњ може да научи да танцува со почит и трпеливост

Да научите коњ да танцува, првото нешто што треба да направите е да откриете што е тоа пијафа. Исто така. Ова е движење слично на кас на коњ што се изведува на точка. Врз основа на долгогодишно тренирање, коњот ги спушта колковите, ја префрла тежината на задниот дел и ја крева десната страна следејќи ја музиката, на природен начин. Така, тие можат да учествуваат во најдобрите натпревари за пијафа во светот.

Но, тоа не значи дека само некои коњи знаат да танцуваат. Всушност, секој може да ги научи стапките на пијафа преку обука на трик што секогаш мора да заврши со награда за животното. Исто така, почитта и трпеливоста се клучни за коњот да се чувствува како да учи и не го прави тоа од страв од можни репресалии. Никогаш не смееме да заборавиме дека тие се животни, дека имаат чувства и затоа ја заслужуваат нашата почит.

Како се формираат танцувачки коњи?

Сесиите за обука на вашиот коњ не треба да траат повеќе од 10 минути

Штом ова се знае, ќе биде време да се фатиме за работа, поточно, да го качиме нашиот коњ. Затоа, ќе го следиме овој чекор по чекор:

 1. Првото нешто што ќе сториме е однесете го на прошетка. Кратка прошетка. Не станува збор за негово заморување, туку за малку да го опуштите. Познато е дека работата со мирно животно е многу полесна отколку со нервозното. Првиот ќе обрне внимание на нас; другиот ќе претпочита да не го прави тоа.
 2. Потоа, Trе го каснеме и ќе го повлечеме нагоре. Moveе ги помрднеме рамената и колковите и ќе го замолиме да ја стави главата нагоре и надолу. Willе го сториме тоа неколку пати, овозможувајќи ви да одморите неколку секунди помеѓу вежбање и вежбање.
  Во случај тој да не го стори тоа, или ако му е тешко да го стори тоа, наместо да го прашаме толку многу, она што можеме да го направиме е да го замолиме да стане и едноставно да ја помрдне главата; потоа го спуштаме и потоа го прашуваме повторно да стане и да ги помрдне колковите. Така, ако го прашате едно по едно, веројатно ќе му биде многу полесно да научи што го учиме.
 3. Сега ќе ставиме затворач на коњот и ќе прицврстиме јаже. Како што започнуваме, обичен хаутер и олово ќе сторат; подоцна можеме да користиме узда и седло за да ја поврземе едната страна од кормилото со десната страна на коњот. За да ни биде полесно, можеме да ги користиме и двете странични узди што ќе ги поврземе од прстенот на филето до обемот на истата страна околу 23 см под грбот на животното. Tailе му ја врземе опашката нагоре со еластична лента за да не ни пречи.
 4. После тоа, ќе го запреме коњот така што wallидот или оградата се наоѓа десно од него. Standе го застанеме од неговата лева страна. Со камшикот за обука, треба да ги достигнеме неговите задни нозе. Willе ја допираме левата задна нога додека не стане и потоа ќе и понудиме награда. Истото ќе го повториме со десната задна нога.
 5. Следно, ставаме узда или седло, а страничните узди. Ние ќе ве замолиме да подигнете лево, десно, лево и ќе ве наградиме. Одговорот мора да биде брз, но ист, ако видиме дека ве чини, ќе се вратиме и ќе забавиме. Не станува збор за правење на коњ совршен: совршенство не постои. Се работи за да го научиме на нешто што се обидува да се забавува, и тој нема да го стори тоа ако од него побараме повеќе отколку што е способен да направи во тој момент.
 6. Конечно, она што ќе го сториме е допрете ги предните нозе. Ако сте нервозни, ќе ве оставиме да ја спуштите главата или сами ќе ја спуштиме; така ќе се смири. Напротив, ако го видиме анимиран, ќе го подигнеме така што ќе се чувствува гордо. Ако се однесува добро и, пред сè, ако направи чекор што личи на танц, ќе му дадеме заслужена награда и ќе го оставиме да одмори.

Сесиите треба да траат околу десет минути, нема повеќе. Коњот мора да се спречи да се чувствува фрустриран, бидејќи со тоа ќе се изгуби интересот за учење танцување. Исто така, инсистирам, мора да бидеме многу трпеливи. Можеби ќе потрае неколку недели додека не видиме дека животното го учи.

Коњите што танцуваат на Шпанија

Во Шпанија имаме огромна среќа што можеме да уживаме во претставата што ја даваат танцувачките коњи. Особено во Андалузија, овие животни се вистински starsвезди на многу фестивали и настани, како што е Коњскиот фестивал што се слави во Херез или во мојот град Сес Салинес (Мајорка) за свеченоста на Сант Бартомеу (крајот на август).

Со шпанска музика и носии од XNUMX век, танцувачките коњи и нивните јавачи го танцуваат својот прекрасен коњски балет користејќи техника класична дреса и каубојка, закачување, рачна работа и рингишпил.

Дали знаевте како се обучуваат танцувачки коњи? Дали се осмелувате да го научите вашиот пријател да премине во ритамот на музиката? 🙂


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.