Стереотипи кај коњите (I)

стереотипи

на стереотипи, како и кај луѓето се ненормални однесувања, сепак кај коњите оние животни кои се во заробеништво или прободување на нож, бидејќи нивните движења се ограничени. Во случај на коњи, тие исто така обично се појавуваат кога се подложени на продолжен стрес.

Додека стресот служи како излезен вентил и начин да се ослободи енергија во никој случај не исчезнуваат стереотипите. Може да разликуваме уште неколку вообичаени стереотипни однесувања во стабилни коњи произлезе токму од неговиот недостаток на охрабрување. И, тоа е дека сите овие однесувања се развиваат поради недостаток на мобилност.


Замавнување. Тој е еден од најкарактеристичните, коњот континуирано се ниша од едната до другата страна придвижувајќи ја предната третина од телото, главата, вратот и градниот кош, потпорувајќи ја целата своја тежина на едниот од предните екстремитети. Во некои случаи се движи странично како да оди.

Овој тип на стереотип е тешко да се поправи, еден од начините би бил врзи го со вкрстени узди за да се избегне движење, иако идеално би можело да пасе и да поминува помалку време во штанд за вежбање.

Проголтајте воздух со фиксирање на забите. Во овој вид на однесување, коњот ги фиксира своите секачи на површина, како што е, на пример, рамката на вратата или коритото така што со стегање на забите и заоблување на вратот, непцето е принудено да се отвори дозволувајќи минување на воздухот. кон стомакот. Воздухот не се проголта, но последователно се исфрла.

Коњите кои го прикажуваат овој стереотип се подложени на високо ниво на стрес, правејќи ги повеќе склони кон колика. Еден начин да се избегне ваквото однесување е да се стави специјален ремен околу вратот на животното што го прави лакот на вратот непријатен, без да го прекинува дишењето и секогаш мора да се отстрани за да се јаде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.