Одржување на кутијата или штала

одржување на штали за кутии

Одржувањето на коњот е исто толку важно како и неговата хигиена, како и кабината во која се наоѓа, т.е. блок или кутија, Место каде поминува многу часови и затоа мора да биде во оптимални хигиенски и чисти услови за да се избегнат поголеми проблеми.

Пред сè, не смееме да заборавиме дека вдомените животни минуваат многу часови помеѓу овие четири wallsида, затоа мора да осигураме дека вuadra е најсоодветен и обезбеди нејзино зачувување. Добрата вентилација е неопходна.


Во принцип, големината на шталата мора да се земе предвид, се разбира дека може да варира во зависност од коњот, не сите на трките им треба ист просторСекогаш имајќи предвид дека мора да биде доволно широк за да може да се движи удобно, па дури и да се превртува, нешто што знаеме дека коњите сакаат да го прават често. Многу е опасно што при извршување на ова движење може да се заглави поради недостаток на простор. Приближните мерења може да бидат од 4,5 х 3,5 и со висина на таванот од 3м.

Што се однесува до материјалите со кои може да се изгради кутија, има многу, едноставно мора да ги земете предвид основните работи, како што е wallsидовите се многу мазни без врвови или нешто што излегува, со кој може да се фати или повреди. Таванот мора да биде доволно изолиран од студ и топлина и, ако не, покријте го со материјал за да спречите вишок температури.

Креветот, секогаш чист, мора да биде направен од слама или струготини. Неговото одржување треба да биде секојдневно и често да го менува и да ја дезинфицира кутијата или шталата. Во некои случаи се препорачува да се исцеди во земјата за да се избегне стагнација. Што се однесува до водата, таа мора да се менува често затоа што е во застојаност, таа е помалку хигиенска отколку ако вклучуваме автоматски алкохоличари.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.