Стабилните момчиња: улоги и одговорности

Остлер

Стабилно момче е оној кој се грижи за грижата и благосостојбата на коњите. Ваша работа е да го следите здравјето на животното и да го одржувате во добра состојба.

Грижата за коњите ги вклучува и животните и куќиштата каде што спијат, јадат и вежбаат. Сумирањето е работа што ги покрива сите потреби на коњите.

Копаме малку подлабоко?

Да се ​​посветите на тоа да бидете стабилно момче значи работи напорно и долги часови, иако за .убителите на коњи Може да биде наградувачка професија поради секојдневниот контакт со овие прекрасни животни. 

Постојат многу стабилни момчиња кои ја започнуваат оваа професионална кариера како млади и скоро лежерно, викенди или летни сезони, комбинирајќи ја со студии на пример.

Во некои земји, како на пример Англија, да се биде стабилно момче потребна е официјална сертификација. ова тоа не е случај во Шпанија, па ако размислувате да бидете келнер или стабилна девојка, во овој напис ќе можете да ги најдете компетенциите што треба да ги имате и ќе можете да видите какви работни места се вршат во оваа професија. И ако, напротив, она што ве интересира е да знаете малку повеќе за оваа професија без крај да ја извршите, ќе најдете и многу интересни податоци. Ајде да одиме таму!

За што е задолжено стабилно момче?

Младожените или стабилните девојки се луѓе ангажирани да се грижат за коњите на поединци, фарми за коњи итн. Затоа тие можат да работат на различни места и да се грижат за коњите кои, според неговите карактеристики или функционалности, покрај основните потреби на секое коњско, имаат посебни потреби.

Луѓе кои се посветени на се грижи за шоуто коњиТие обично ги придружуваат животните, ги подготвуваат за натпревар, плетејќи ги или сечејќи им грива на пример. Во овие случаи обично е работа со полно работно време, па дури и понекогаш коегзистира со сопствениците на коњи (и). И многу важен фактор во овие случаи е дека тие го вежбаат коњот се додека неговиот велосипедист не го прави тоа.

Затоа, тоа подразбира да се има поголема специјализација и посветеност на грижата за натпреварувачките коњи, бидејќи стабилните момчиња имаат фундаментална улога за успехот на коњот и јавачот.

Младоженците исто така можат да работат во фарми за коњи, грижејќи се за благосостојбата на пастуви, кобили и ждребиња. Оние кои работат на овие места обично не ги качуваат животните за да ги вежбаат. Друга функција што можат да ја имаат е помогнете на ветеринарот да се грижи за ждребињата или да ги преместува. 

Како што може да се види, во вториот случај, стабилните момчиња се занимаваат и со оние специјалисти поврзани со светот на коњите, како што се ветеринарите. Плус исто така се занимаваат со инструктори за возење и патници што прават потковиците на животните да ги мерат.

Грижа за кациги

Според она што малку го видовме досега, работата на стабилно момче може да се сумира во тоа тие се грижат за секојдневната грижа за коњите. Сега, каква грижа се тие? Коњот треба да биде во чист рецитал, да го подготви својот кревет, да го четка и исчисти, да се снабдува со храна и вода, од време на време има потреба од медицинска нега, а исто така и за вежбање.

Да ги разгледаме сите овие потреби малку подетално:

Чистење

Откако коњаниците излегоа да вежбаат, младоженецот мора да го исчисти од кал и прашина, плус избришан. Кога е потребно, тие исто така треба исечете ги копитата.

Работата на чувајте ги шталите чисти и во добра состојба и други простории на местото, е уште една многу важна точка во работата на стабилните момчиња. Објектите може да се состојат од магацини, терени, тушеви или простори за вежбање на отворено. Секако, покрај чистењето на колибри, алкохоличари и подготвување на креветите на животните.

хранење

Тие мора да обезбедат соодветна храна за коњите, како и да обезбедат дека имаат вода. Ако сакате да дознаете повеќе за хранење на коњи, ви препорачуваме да ја разгледате статијата: Витамини и хранливи материи за коњите.

здравје

Иако не се сите младоженци задолжени за овој сектор на грижа за коњите, има многу кои се занимаваат со коњи. полесни повреди на животни, како и менувајте завои и администрирајте лекови. Сето ова под индикации на ветеринари.

Тие исто така треба да бидат свесни за животните за да видат дали има некаква промена во нивното здравје и да ги вежбаат кога одговорните за тоа не можат. Друга важна точка во здравјето е употребата на ќебиња.

грижа за коњите

Одржување на опремата

Освен што се грижат за коњите, за нивното место за одмор, за патио и тркачки патеки, тие исто така се одговорни за чистење и проверка на состојбата на опремата за да се одржат во оптимална состојба.

Кои вештини треба да ги има стабилно момче?

Младоженците мора да можат јавај ги коњите, за да можеш да ги вежбаш кога е потребно. Вистина е дека оние кои работат во мрестилиштата обично не ги монтираат животните, како што коментиравме претходно, но сепак може да биде изолиран случај тие да го сторат тоа во одреден момент. Поради оваа причина, секогаш се бара стабилните момчиња да имаат барем еден основно ниво на возење.

Тие мора да бидат набудувачки луѓе за да може да лоцира и забележуваат промени во здравствениот статус на животните што се грижат за вас.

Мора да биде подготвени да работат на отворено каква било временска состојба. Е физички барање работа каде што мора да се извршуваат рутински задачи за чистење, на пример, што честопати доведува до работа во валкани и правливи средини.

И, се разбира, тие мора да имаат основни поими за грижа за коњите.

Како да станете стабилно момче?

Ние веќе споменавме на почетокот на статијата дека во Шпанија не е потребна официјална диплома. Сепак, има за цел лицето што е ангажирано да има низа квалитети што ги собираме во претходните ставови. Ако тоа Постојат курсеви за стекнување поими за хранење и грижа на коњи како и некои основни клучеви на ветеринарната медицина.

Вистина е дека тоа е а професија што е прилично потценето во светот на коњите, нешто што се рефлектира и во платата и од аспект на трудот. Понекогаш има премногу животни по младоженец и работата може да биде нешто поразителна, поради големиот број задачи за кои се грижат овие професионалци.

штали

Меѓутоа, ако сакате коњи тоа ќе биде а Многу наградувачка професија да видите дека од вас зависи животното да расте силно и здраво. 

Се надевам дека уживавте во читањето на овој напис исто како што го напишав.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.