Спречете колика од коњи

кола коњи
Според статистичките податоци, четири од секои сто коњи страдаат од колика на коњи да се класифицира како сериозна болест што влијае на цревата предизвикува токсини што дури можат да предизвикаат смрт, па затоа е важно да се спречи колика.

Може да се следат неколку упатства за да се спречи колицата од колика и земете во предвид неколку фактори што можат да го предизвикаат. Стравот и стресните ситуации предизвикуваат адреналин да го зголеми ритамот и отчукувањата на срцето, прекумерно потење и како последица на тоа, застрашувачки. Како последица на тоа, варењето застанува во цревата, главниот фактор во предизвикувањето колика.


Затоа, најдобриот начин да се спречи тоа е нахранете го неколку пати на ден во мали количини Бидејќи коњот има мал стомак и не може да јаде големи количини одеднаш, тоа е една од првите причини што може да предизвикаат колика, хранење без да се регулира во зависност од неговата активност и тежина.

Не е препорачано ставете го да работи во рок од еден час по хранењето. Исто така, не е препорачливо да го оставите да пие големи количини на вода и повеќе ако е ладно. Ако забите и катниците не се во добра состојба, ова ќе предизвика да не џвакате добро и да предизвикате колика. Како и коњот кој има дигестивни проблеми и чиреви.

Што се однесува до коњите што пасат или се на нива, тие се многу склони затоа што тие можат да јадат нечистотија што може да предизвика колика. Како и во сезоната на желади, ако јадат многу, особено ако се зелени, тие се многу склони кон што е потребно да се избегне тоа.

Тревата исечена со косилка што не ја сече, ја дроби, оваа трева ферментира, никогаш нема да се даде, дури и да е сува може да биде смртоносна. На сламата не е добра, предизвикува колика затоа е подобро да се даде да се меша со сено, фуражни или луцерка.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.