Совршена рамка

совршена рамка

Имајте совршена рамка за која било дисциплината е важен избор. Седлото треба да биде избалансирано и правилно прилагодено за да се избегне повреда на коњот. Да се ​​најде вистинската рамка не е лесна задача. Постојат моменти кога е потребен стручен совет.

Постојат неколку основни упатства што треба да ги имате предвид. Главно е да се бара удобност и избегнувајте триење на коњот што би довело до големи компликации како егзема или рани. И секако дека возачот се чувствува пријатно и може да ги изведува дисциплините без назадувања.


Совршената рамка мора дистрибуирајте ја тежината на возачот на единствен начин за секоја од областите каде што се поддржани гредите. Тоа е, со центарот на гравитација во најдлабокиот дел на седлото, така што возачот, кога вози, може да одржи балансирана позиција. Во исто време, потребно е да се обрне посебно внимание дека коњот се чувствува пријатно со своето седло, бидејќи има директна корелација со неговата изведба.

Да се ​​земе предвид

На пример, избалансирана рамка во центарот на областа за седење мора да биде паралелна со земјата. Тоа е она што ние го нарекуваме дека монтирањето е во рамнотежа, така што возачот го одржува својот центар на гравитација.

Во предната гума, слободниот простор на гребенот треба да биде 2-3 прста во нормалниот крст, додека широкиот крст ќе има повеќе, а високиот крстот помалку. Мора да има слободен простор во сите области, не само на врвот. Ширината на централниот канал треба да биде доволно широка за да може не се меша со процесите на движење на 'рбетот или мускулатурата на грбот на коњот.

И пред сè ширината на рамката треба да биде доволно широка така што седлото правилно се вклопува при динамичното движење на коњот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.