Симптом и решение: коњ со лош здив

Уста од коњ

Дали вашиот коњ има силен, непријатен мирис, сличен на расипано месо или мирис на ќофтиња? Да има лош здив може да биде сериозно бидејќи може да има распаѓачки ткива или инфекции. Ризикот од стоматолошки проблеми е голем и не можеме да го сфатиме лесно, иако распаѓањето може да дојде од друго место. Подолу има неколку прашања за брза дијагноза, и на тој начин знајте дали е потребно да се јавите на ветеринар.

Дали коњот продолжува да ја движи устата кога не јаде, или ја навалува главата на едната страна кога џвака? Дали коњот лежи, тажен или трескав? Дали изгубил тежина? Дали остро ја крева главата поради притисокот на амбушурата? Дали коњот плука изџвакана храна? Дали ненадејно се враќа назад откако ќе се напие ладна вода? Дали лигави? Дали има оток на лицето? Дали лицето му се појавува асиметрично? Дали има кора или тече рана? а многу лош мирис на течење на носот (тежок проток на течност од носот)?

Во случај вашиот одговор на овие прашања да беше тој брВие не треба да бидете толку вознемирени, но треба да закажете состанок со ветеринарот за преглед за секој случај. Дури и ако не ги покажете овие симптоми, може да имате проблем во устата што е сè уште инфициран почетна фаза, и затоа сè уште немаше да стане сериозно.

Но, ако вашиот одговор на кое било од овие прашања, дури и само на едно, беше А. Да, мораш јавете се на ветеринар за итни случаи. Некои од проблеми дека вашиот коњ може да страда во врска со горенаведените симптоми се: може да има туѓо тело подметнето во устата или рана; Може да имате инфекција или некаква болка во област на устата, болест или процес на распаѓање во дигестивниот тракт, исто така проблем со забите, апсцес во коренот на забот или инфекција во синусите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Samantha dijo

  Имам кобила стара 2 години и не ми се допаѓаше мирисот што и го дава косата, пробав разни парфеми за неа и последниот што го купив е вистинско поминување. Остава многу добра арома и дури е задоволство да се монтира.

 2.   Симон dijo

  Каде го купувате парфемот и како се вика?
  мојот коњ има силна пот.

  Благодарам поздрав