Сив коњ или тордило, особеностите на неговиот капут

Коњ Тордило

На ист начин како што се случува со Коњ Заино, тордило или сив коњ е оној со карактеристичен и разликувачки капут, без оглед на расата на кое му припаѓа коњот. Деноминацијата „Траш“ потекнува од името на птица чии бои наликуваат на овие коњи: сива со бели дамки на различни начини.

La наметка torda е a високо ценет и ценети во различните раси на коњи. Сивите коњи, Тие обично се раѓаат со темна боја што станува појасно со текот на времето без оглед на видот на крзното што го има. Овој процес се должи на моделот на депигментација. Откриваме ли малку повеќе за овој вид коњски капут?

Пичкана сива кобила Пред да продолжиме да опишуваме какви се сивите коњи, сакаме да направиме мала забелешка за коњите од овој капут. Ако имате некое од овие прекрасни животни, важно е да земете во предвид еден аспект на нивното здравје, а тоа е 75% од примероците од дрозд постари од петнаесет години развиваат бенигни меланоми. Во некои случаи овие меланоми тие можат да станат зли, и затоа мора да бидеме претпазливи со нашите животни.

Меланомот е вид на карцином кој кај сивите коњи има форма на темни дамки во ретко крзнените области како што се под опашката. Во благи случаи, се лекува со масти и антибиотици, иако најсериозните случаи завршуваат со чиреви и мора да се отстранат со хируршка интервенција. За да не се достигне оваа ситуација или да не се фаворизира Важно е да се донесат едноставни превентивни мерки како што се избегнување на нашето животно да биде изложено на директна сончева светлина во текот на централните часови на денот. Покрај грижата што секој коњ треба да има добро здравје, како што е добра диета или вежбање според расата и возраста на животното.

Сивото крзно

Релевантен аспект во светот на коњите е крзното (сфатена како гарнитура формирана од влакната на телото, гривата и опашката) што може да ни обезбеди суштински информации за животното како што се мерење на вашето здравје или проценка на вашата способност да му служите на човечкото суштество.

Сив јавач на коњи Еумеланин и феомеланин се два пигменти направени од меланоцити (клетки сместени во дермисот кои создаваат пигменти кои даваат боја на кожата и косата) и затоа тие се одговорни за тоналитетот на секој од коњските палта. Првиот е црн или кафеав пигмент, додека вториот е црвен или жолт. И двајцата генерираат таканаречени основни тонови кои се покажаа практично униформни и прилично темни. Голем број тоналии произлегуваат од нив кога гените за разредување што ги олеснуваат овие слоеви стапуваат на дело. Недостатокот на овие два пигменти, или целосни или делумни, генерира албиноси и албиноиди соодветно. Сега, во што ја зашивте карактеристичната депигментација на сивото крзно?

Фази на процесот депигментација

Коментиравме на почетокот на статијата, дека сивите коњи обично се раѓаат со темно палто што осветлува. Земајќи го предвид овој процес на депигментација, во кој пигментацијата на коњската кожа и окото се непроменети, може да се утврди фази според моментот во кој се наоѓа палтото на сивите коњи:

Фаза 1: Палто за отворот

Со него се раѓаат сивите ждребиња нормален основен слој, обично темна боја, со ретки исклучоци што може да се роди со напредна сива фаза или целосно бела. Често трепките и околу очите го означуваат нивниот карактер на дрозди кои претставуваат бели влакна во овие области.

Фаза 2: Брзашен дрозд

Со првиот капут исфрли неколку бели влакна на телото. Овие се побројни на главата, додека гривата и опашката можат да бидат или побели од телото или потемни.

Фаза 3: Валани дрозд темно

Бели влакна тие стануваат побројни со последователни molts по првиот. Се појави групирање заедно и формирање мали бели дамки на земјата палто што обично е потемно. Овие дамки можат да бидат кружни во форма и да бидат релативно големи по големина. Овие точки се одделени едни од други со темно крзно. Оттука и деноминацијата на „дрозди со тркала“.

Темно валани дрозд Фаза 4: Валани дрозд јасен

Во оваа фаза преовладуваат белите влакна во споредба со темните, давајќи појасен изглед на коњите. Ова зголемување на белите влакна прави големината на дамките од оваа боја се зголемуваат и почнуваат да се спојуваат оставајќи ги изолираните делови од темната коса едни со други и, во некои случаи, со заоблена форма.

Фаза 5: Мускатски дрозди и овошни плодови

Продолжете со зголемени бели влакна иследствено, намалување на темните влакна се додека не останат само мали темни дамки. Се нарекува „мускатски дрозди“ ако основниот слој е црн или кафеав и „tordos atruitats“ ако основниот слој е костен или костен.

Фаза 6: Сив или бел дрозд

Во оваа последна фаза на депигментација на сиви коњи, цело крзно (што вклучува опашка и грива) станува целосно бело. Во некои случаи малку поконкретно, може да се појави регресија зошто после оваа последна фаза, коњите повторно покажуваат пигментирани области.

Бела или сива урда Според расата на кој му припаѓа сивиот коњ, може да претставува варијации во фазите депигментација. Андалузиските чистокрвни коњи или лужитанските коњи имаат многу обележана фаза на тркалање. Во други раси како што е Арапската, вообичаено е фазата на тркалање да биде многу лесна или непостоечки оди директно на мускат и овошје.

Сорти на сивиот коњ

Покрај различните имиња според фазата на депигментација во која се наоѓа палтото на коњот, можеме да ги најдеме различни сорти во однос на бојата на палтото на сивите коњи. Некои апоени на сорти се слични и се однесуваат на фазите.

 • Светло сива, Тоа е оној што има црна коса на вратот, грбот и задникот, на наметка од бела коса.
 • Изнервиран дрозд, Тие се оние со бела коса насликани со мали црни дамки како муви. Ова е еден од најценетите палта во рамките на сорти на дрозди.

Изнервиран дрозд

 • Сребрен или аргентеадо дрозд, има бела и сјајна коса со неколку црни влакна, што и дава луциден и сјаен изглед како изгорено сребро. Кога овој тип на палто, вратот и горниот дел од главата се болни, тоа се смета за одличен капут.
 • Свинско дрозд, Тоа е оној чии црни влакна се пообилни од белите.
 • Изместен дрозд, тие се коњски коњчиња на целиот слој на бела коса, по целото тело, рафални црни дамки без ред и пропорција.
 • Валани дрозд, на коњот му е кажано дека на грбот и насипите претставува големи и кружни дамки на косата потемна од остатокот од палтото.

Се надевам дека уживавте во читањето на овој напис исто како што го напишав.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.