Раса Хакни

Раса Хакни

La Раса Хакни Тоа е топлокрвен коњ чии најчести цели се трки, општо јавање, коњичко ендуро и скокање, издвојувајќи се по својата величественост во сите нив.

Оваа раса обично се издвојува и е препознатлива по својот елегантен одење, секогаш високо каде и да оди. Расата на овој коњ се одвивала на својот развој во поголем дел од Велика Британија. Тој е во состојба да џогира со голема брзина подолг временски период со едвај никаков замор. Овие имаат тенденција да бидат популарни во тркачките активности со прицврстување.


Коњот Хакни може да достигне достигнуваат висина од скоро 1,70 метри, да се биде еден од највисоките коњски коњи. Бојата на нивното крзно може да варира од боја на костен, боја на залив, кафеава боја и, конечно, тотално црна боја.

Неговата глава е многу добро пропорционална, а носот има тенденција да биде конвексен. Очите и ушите му помагаат да има поголема експресивност, а вратот се издвојува по својата ширина заедно со мускулното грло. Можеме да ја истакнеме големата ширина на градите и грбот со одлична мускулатура. Има добри задни делови и добро обликувани, заоблени ребра. Нозете се знак на неговата голема сила а нивните капачиња имаат тенденција да бидат вертикални. Сепак, неговата грива има големо изобилство, како и опашката.

Тоа е коњски коњ што се издвојува самостојно, освен физичкиот изглед, по својата голема интелигенција, одличниот капацитет за обука, спокојството, неговата голема сила и капацитет за работа, и, конечно, неговата чувствителност кон другите.

Овој вид раса се дава на два начина, и пони и коњ. На тековни хакини Тие доаѓаат од крстот помеѓу Норфолк Тротер и автентични арапски пастувиs, наредба што ја дал кралот на Англија во XIV век.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.