Раса на коњи од тинкер

мислител

Коњот познат како мислител, Тоа е силна и послушна раса на коњи што зад себе има историја разновидна како и нејзиното крзно.

Нивната главна карактеристика, освен нивната убавина, се силните тела и добро пропорционалните мускули. Во прилог на ова, расата Танкер има посебна убавина поради изобилството на крзно во области како што е грива, опашка и исто така на нејзините екстремитети.


Разновидноста во бојата на нивните слоеви е многу широка, иако тие обично се презентираат нијанси на боја вкако што се заливите, peиркањата и црните ртови, меѓу многу други.

На Тинкер коњите имаат потекло од Ирска. Тие во моментов се таму и веќе подолго време се неуморни придружници на циганските заедници во оваа земја. Уште повеќе, неговото име на англиски значи Циган. Физиката на Тинкер сугерира дека тие можат да бидат потомци на коњите Шире, Клидесдејл и Велш Коб.

Затоа, благодарение на нивните одлики на послушност и сила, тие се користеле низ историјата како коњи за влечење колички или исто така за јавање. Тие исто така се позиционираа како една од најдобрите раси на коњи за да патуваат на долги растојанија носејќи тешки товари.

Висината на крстот на коњите Танкер оди 140 сантиметри до приближно 160. Оваа раса има многу послушен карактер и тие се исто така многу интелигентна раса.

Ако направиме малку историја по нивното прво појавување датирано од 600 година п.н.е., коњите Тинкер имале многу различни имиња низ нивната историја. Некои од овие имиња се Цигани Ванер, Цигански Кочан, Кочан во боја и Ирски Кочан.

Општо земено, овие прекари зборуваат за извонредна раса на коњи, одгледувани од патници затоа што се доволно силни за да ги пренесат своите куќи и предмети, но во исто време доволно послушни со луѓето. Селективно одгледувани со коњи како што се Клидесдалес и Фризијците, резултатот е јачина на коњот нацрт со висина на коњот што јава.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.