Раса на варвари, пустински коњи

Барбари коњ

Квалитетите на берберската раса се познати како пустински коњ, бидејќи низ вековите се знае дека нивните долги патувања биле принудени да ги поминат своите нечувствителност на угнетувачка топлина и до постите на долгите патишта.

Оваа раса беше муслимани омилени посветен на освојувањето на Шпанија и на други места во Европа, но овој коњ го има своето природно живеалиште во Мароко, во Северна Африка.


После коњот Pura Sangre Árabe, ова е највисокиот примерок одговорен за создавање на расите што постојат низ целиот свет. Неговите карактеристики премногу се разликуваат со арапскиот коњ, многу е можно дека коњот Варвари се појавил од некои диви коњи кои го преживеале времето на глечерите, што укажува на тоа дека оваа раса веќе постоела уште од многу античко време и дека има исклучително доминантен ген.

Копитата на оваа раса е многу тесна, екстремитетите се тенки, што служи за зголемете ја брзината на кас и кантерИако е краткотраен, неговата сила му претходи. Гривата, како опашката, е долга и густа, а крзното е грубо. Ова е добро ценет коњ поради неговата сила.

Бојата на расата Бербер, генерално, е обично сива, но се чини дека оригиналните слоеви на расата биле залив, темно залив и црна боја, но со вградување на арапска крв има добар дел од сиви примероци. На идеална висина на бербериско е помеѓу 145 и 155 см.

Прави малку историја во врска со овој пустински коњ, може да се каже дека Берберот со векови бил врв на врвноста на маварците воини што ги нападна Шпанија и Франција. Се вели дека Султанот од Мароко и дал некои коњи од оваа раса на англиската кралица Викторија во 1850 година. Оттука, секоја година во Мароко се одржува трка во спомен на нивните муслимански предци.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.