Проблеми со коњски 'рбет

проблеми со коњите

Може да ни остави впечаток дека коњот е толку силен што проблемите што можат да се појават можат да останат незабележани. причина за 'рбетот или грбот. Иако е подготвена да има ефикасно движење во многу спортски дисциплини каде што е потребен максимум, тие можат да ви предизвикаат повреди или проблеми што може да се коригира и пред се мора да избегнуваме.

La 'рбетот на коњот е како висечки мост, структура за поврзување помеѓу предните и задните нозе, крута, но донекаде флексибилна, завршувајќи на секој крај во вратот и опашката, многу подвижна. Бидејќи сте центар за мотори, секој проблем ќе влијае на вас.


Да се ​​знае дека коњот има болка во 'рбетот е тешко да се открие бидејќи знаците се генерално многу суптилни и секој коњ може различно да одговори на проблемите што изгледаат идентични, дури и некои со едноставниот факт на промена на седлото веќе предизвикуваат болка.

Како да откриете проблеми со 'рбетниот столб

Може да се открие главно со промени во навиката на коњот. Лежерност, непријатност при возење во возач, расеаност во чекори и промени. Сите овие промени можат да бидат резултат на болка, па дури и напнатост што ја чувствувате, но не можеме видливо да откриеме абнормалност. Лековите за одмор и антиинфламаторно треба да го поправат проблемот.

Различен е ако имате скршеница подеднакво тешко за откривање. Затоа е потребно да се испита од гребенот до опашката. Обрнувајќи внимание на какво било покачување или испакнување во коските. Очигледно, сопствениците и возачот се тие што можат да се сомневаат дали имаат некаква аномалија во нивниот секојдневен контакт. Инспекцијата на 'рбетот пред да се вози на коњ е исто толку важна како и прегледот на екстремитетите.

Друг проблем што може да го имате се фаќања, може да се открие затоа што нема да сака да се вози, од дополнителниот притисок на тежината на возачот. Со рендгенско зрачење може да се откријат оптоварувањата за да може да се лекува.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.