Помошните узди и нивните опасности (III): чамбо

Коњ со чамбо

Прилагодливиот столб е секогаш еластичен и ви овозможува да ја прилагодите нејзината должина на вашата намена

Шамбон е вид на помошна заузда што би можеле да ја наречеме една од помеките опции. Постојат два вида:

  • Прилагодлив еластичен столб: овој вид на шамбон оди од вратот, минувајќи низ устата до обемот. Секогаш е еластичен и има парче (обично пластично) во областа на тилот, што ви овозможува да ја прилагодите неговата должина. Тоа е помека опција од двете.
  • Кожен чамбон: Го гледате на фотографиите во галеријата; се закачува на устата и поминува низ прстен на крајот од лентата што делува како «втора глава», за да отиде директно во каишот. Постојат неколку верзии во врска со видот на закачување со каишот што, иако можеби не изгледа така, во пракса може да се направи разлика. Јажето може да биде еластично или не, иако се чини дека е почесто отколку што е. Разликата со претходната што ја нареков „еластична“ е таа лента од кожа во пределот на главата на главата, и што јажето не поминува низ истото место, како што може да се види, бидејќи во еластиката поминува низ амбушурата, не се закачува на неа. Исто така, оваа класа на шамбон нема прилагодлива опција. Знам дека објаснето вака звучи кинески, но на сликите мислам дека може добро да го перцепираш.

Иако е вообичаено да се види дека се користи кај монтирани коњи, е наменета да се користи при ликвидација; на коњ постои варијанта на chambón, наречена gogue, за која исто така ќе зборуваме. Иако еластичниот шамбон откриваме дека може да се прифати повеќе при возење, заради структурата и перформансите.

На ефекти кои ги предизвикуваат помошните уздите се секогаш релативни, во смисла дека за нив не постои апсолутно максимално правило на дејствување; Како и да е, секогаш се вели дека тие помагаат да се работи областа на вратот, тилот и грбот, предизвикувајќи повеќе мускулна работа. Неговата употреба е доста честа појава кај младите коњи за прецизно мускулизирање на областа на вратот, и помага да се задржи главата малку во вертикалата, како и да се ограничи влечењето на уздите со кревање на главата или климање со главата. Но, како што веќе знаеме, многу е лесно да ги злоупотребиме и да доведеме до катастрофи. Меѓу нив: коњи со тврди усти, напнатост на вратот и вратот, тонење на грбот ... Затоа се чини дека поуспешна е неговата употреба со долги узди, кога се користи како суптилно помагало само во одредени моменти на обука, ставајќи акцент на работата што ја издолжува целата грбна линија. Така, шамбонот, еластичен, ни дава малку повеќе слобода или самодоверба, знаејќи дека барем не може толку силно да ја удри устата на коњот.

Коњ со јаже со кожен шамбон

Кожниот шамбон подобро се користи за ликвидација


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.