Пио или пинто, коњот со размачкано палто

Пиебалд или пинто коњ

Коњчето со пибалд или пинто е едно со а впечатлив забележан капут, обично голем, што го прави да не се меша со Апалооза.

На ист начин како и во претходните написи како што е оној на коњи од костен o los дрозди, кога зборуваме за побожни или пинто коњи, мислиме на еден вид крзно не е трка на коњи. Иако е вистина, дека понекогаш е полесно да се класифицираат според крзното отколку според нивната раса.

Дали сакате да дознаете малку повеќе за ова крзно?

Името на овој забележан коњски капут честопати создава збунетост. ¿Пинто? Epиле? Боја?

Пинто и Пио се две имиња за ист тип на палто извалкани. Едното или другото се користи во зависност од географската област.

Иако е точно дека во некои географски области прават одредени диференцијации помеѓу пио и пинто:

 • На некои места се јавуваат Пинто до коњот што има дамки од црно-бели боидодека измама на оној што ги има бела и кафеава.
 • Во други области се нарекува измами до тој забележан коњ каде што доминантна боја и основа е темна и на кои се дистрибуираат бели дамки. Од друга страна, пинтоси би биле оние во кои темни обоени дамки се распоредени на бела основа. 

Во секој случај, станува збор за а ист вид на палто што се нарекува на различни начини.

Тоа е важно не мешајте го палтото со расата американски Paint Horse. Оваа раса има пинто палто, но не сите Пинто се од раса Paint Horse.

Има еден голема разновидност на раси кои можат да го претстават овој слој, на пример: Циган Ванер, Коњски коњ, Лов на коњ, Тенеси одење, Американски саралец, Катиавари, Марвари, Криоло, Кадрав коњ Астека, Исланд, Мисури Фокс Тротер, Мустанг или веќе именуваниот Боен коњ.

Како е наметката пиа или пинта?

Наметките во коњите со пиебалд или пинто обично имаат Две бои, секогаш е едно бел и другиот тон може да биде скоро оној на кој било од коњските слоеви: црна, костен, залив, пресечена кожа, киселица, роан, дрозд, бисер, паломино, итн.

Белата боја расте на розовата и депигментирана кожа.

Формите на дамките на двата тона можат да бидат многу различни од едно коњско на друго. Па тоа секој побожен примерок од крзно има уникатни дамки.

Темниот капут обично варира во нијанса, бидејќи животното преминува од ждребе до возрасен коњ. Сепак, обликот на дамките обично не варира, освен во исклучоци како во случај на коњи со сив капут. Сивите делови од палтото завршуваат нејасни со белиот слој како што старее коњот. Во овие случаи, кога животното е многу старо, може да се погреши како сив коњ.

Пинто дрозд

Интересно е да се знае тоа насликаниот слој е обично доминантен над кој било цврст слој и затоа, ако еден од родителите е пинто, најверојатно и нивните деца се. Ако има чист пито татко неговите потомци ќе бидат пинто, но во случај да не е чисто пито, туку потомок на цврсти слоеви и пивце, веројатно е дека генот што го наследуваат вашите ждребиња е солиден.

Видови на слоеви

Како и што очекувавме, моделот на дамките е единствен во секој примерок од овој вид крзно, како и да е може да се групираат во различни сорти во зависност од генетиката на секој примерок од пио или пинто.

Покрај тоа, комбинацијата на различни сорти може да се појави во ист коњ, како што се булдозите.

Да ги видиме типовите на слоеви што можат да се групираат во:

Оверо

Во оваа разновидност на пинто крзно, белите дамки не го преминуваат грбот на коњот помеѓу гребенот и опашката, иако во некои исклучоци тие можат да претставуваат дамка во таа област, но многу тешко.

Тие обично имаат четири нозете потемни од останатите, y во случаи кои ги немаат сите четири, тие имаат барем еден. Исклучок се мајмуните сабино кои имаат три или четири бели нозе и дамки од смрека. На лицето тие обично се презентираат бело лице, бело или фронтално.

на слоеви во телото се неправилни и често нејасни меѓу нив наместо да формираат остри линии.

Јас сликам прекумерно

Извор: Викимедија

Во рамките на комбинезоните можеме да најдеме различни сорти:

 • Оверо сабино: Може да изгледа како дамка, на рабовите помеѓу двата слоја со различни бои. Тоа е најчестата шема во рамките на палта. Тие имаат ознаки на лицето и три или четири бели нозе.
 • Означен шинел: Тие имаат бели дамки долж стомакот. Во пределот на слабината, од гребенот до опашката и гривата, во скоро сите примероци со обележани надмоќници тие имаат солидна боја.
 • Распрснат мантил: Тоа е најчудниот вид комбинезони. Линијата на поделба на двата слоја е многу јасна. Има бело крзно што ги покрива градите, рамената, долниот дел на вратот и стомакот покрај четирите бели нозе. Тоа е, целиот долен дел на животното е бел. Тие обично имаат сини очи. Аномалија на коњите со овој слој е тоа што многумина се родени глуви. Исто така е најчестиот слој од расата Абако Колонијален коњ.

Цврст

Ова е слојот на боја што може да генерира најголема конфузија кога се идентификува оттогаш белиот мантил обично ги опфаќа истите области каде што секој коњ со цврсто палто може да има бели дамки. Разликата е во тоа што обоените дамки се подолга и понеправилна форма. 

цврста боја

Вистина е дека за да знаете со сигурност дека имаме работа со пинто коњ подобро е да имате информации за палтото на неговите родители.

Два коња со разновидност на цврста мантилче од пивце може да имаат потомци на кој било од другите мантили, кога нивните деца ќе се родат со друга сорта на пивце, тие се нарекуваат Cropout.

Тобиано

Es најчестиот слој меѓу пинтовите палта. Обично има четири бели нозе барем од колената надолу и во метежот. На потемниот слој обично опфаќа една или двете страни и големи, редовни точки имаат форма овална или кружни што се протега под вратот, градите и рамената. Лицето обично е од темниот слој или барем претежно.

Во телото преовладува бојата на еден од слоевите или белата или потемната, додека грива и опашка се мешаат. Дамките обично се оцртуваат.

Тобијано боја

Товеро

Овој слој е резултат на преминување на коњ со надвежба со тобиано. Резултатот од овој премин е примерен Тобијано со прекумерно лице.

Јас сликам товеро Овој капут може да создаде малку конфузија кога ќе се спореди со другите сорти на coatиркав капут. Со оглед на тоа што, на пример, некои петли со многу бели влакна на нозете и гривата може да изгледаат грч. Сепак, иако естетски може да бидат слични, генетски не се.

Други карактеристики на пинто или пибалд коњски коњ

Сини очи

Тие се даваат нормално кај пинто коњите на кои лицето им е бело или тие имаат лице. Областа на очните капаци може да биде вклучена или не, иако во многу случаи е вклучена.

Јас сликам товеро

Бренд «Медицинска капа»

Иако тоа е нешто што може да се претстави во други слоеви, најчесто е тоа што е во пинтите. Се состои од областа на ушите и тилот се темни, додека сите околу (лице и врат) се бели. Дава изглед дека животното носи капа. Обично има многу коњи од мустанг. Индијанците им дадоа лековита моќ, па оттука и името е познато по овој бренд.

Белиот смртоносен синдром

Не е сè прилично во коњите со овој капут. Има ген присутен кај типот на палто што го доведува овој синдром иако не го носат сите претерани и имало случаи што ги правеле некои не-пречекори. Синдром влијае на ждребот роден генетски хомозиготен. Тој ген пренесен од еден од родителите кој го носел во нивната ДНК, без да биде под влијание на него. Колтерот умира кратко време по раѓањето поради малформација во дебелото црево.

Покрај тоа, ждребињата го претставуваат албинизмот, па оттука и името на овој синдром. Овој ген се активира случајно меѓу коњите што го носат. За среќа може да се открие со ДНК тестови за да се спречи нејзиното репродукција. 

Малку од вас историја

Човекот отсекогаш бил заинтересиран за оние најретките или чудни коњски палта и одгледувани кај коњите што ги поседувале со намера да ги зачува.

Веќе во украсни слики на керамички предмети или во Антички Египет, па дури и во слики може да се види претставени се животни со коњска морфологија со размачкани палта.

Коњ цигански Пинто

Важен момент за забележаниот коњски коњи се XV-XVI век. На Шпанските освојувачи ги донеле овие curубопитни кожни коњи во Новиот свет, каде што некои би биле ослободени од различни причини. Овие станаа канелови, создадоа или се придружија на стада и се раширија низ цела Америка. Прекувремено би се појавила раса на коњи Американска боја или сликам американец.

Денес е точно en Америка каде повеќе количина на примероци на слојот пинта тие постојат

Се надевам дека уживавте во читањето на овој напис исто како што го напишав.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.