Откријте паразити во нашиот коњ

Начините и симптомите што сугерираат дека коњот може да има паразити се многу разновидни, особено затоа што во повеќето случаи симптомите се многу општи, така што не е лесно да се детектираат изолирано, па можеме да најдеме На пример, губење на тежината, чешање, дијареја , забавување на растот, треска, досадно палто, колики, па дури и смрт на коњ, па во случај на какви било чудни симптоми, подобро е да се консултираме и на тој начин да го одржуваме нашето животно здраво и добро згрижено.

Најдобар начин да се одржи строга грижа во врска со ова прашање е, на пример, да се започне со намалување на ларвите што инфицираат во пасиштето што е можно повеќе, како и да се контролира бројот на паразити што ги содржи животното, затоа оваа точка се препорачува да генерирајте стратегија заедно со ветеринарот за да го задржите ова прашање размислено за животот на нашиот коњ и на тој начин да бидете во можност да го гарантирате квалитетот на животот и долговечноста на коњите.

Секогаш е добро ако новите коњи влегуваат во шталата за да ги третираат од нула, така што тие се интегрирани во асепсата што можеме да ја управуваме со нашите коњи, а исто така еден од триковите што може да се научи со текот на годините е дека мора да платиме повеќе внимание на помладите, покрај другите најдобри начини за намалување на паразитите е систематско ротирање на пасиштата, ова им овозможува на коњите да останат здрави.

Бројот на јајца на грам фекален материјал е исто така од витално значење, ова го прават редовно ветеринари и со тоа со сигурност ги знаеме проблемите што можат да ги имаат нашите животни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.