Како да се открие заболување на забите кај коњот

стоматолошка болест

El коњ со проблеми со забите тие можат да покажат очигледни знаци, како што се болка или иритација, или може да не покажат никакви знаци. Бидејќи некои коњи едноставно се навикнуваат или се прилагодуваат на нивната непријатност. Поради оваа причина, редовните стоматолошки прегледи се неопходни за откривање на какво било заболување на забите.

Усниот преглед треба да биде суштински дел од физичкиот преглед што го прави годишно ветеринар. Секој стоматолошки преглед дава можност за изведување стоматолошко превентивно одржување. Како резултат, ќе имате поздрав и поудобен коњ.


Знаци дека имате проблеми со устата

Најочигледните знаци дека коњот страда од орално заболување се неколку. Губење храна од устата при јадење, отежнато џвакање, прекумерна плунка. Губење на физичките услови на телото. Пред сè, тоа е многу впечатливо што го има проблеми со устата затоа што храната се фрла за време на џвакање поради болката што ја предизвикува. Може да застанете неколку моменти, а потоа да започнете одново. Други пати може да го испуштат делумно изџваканиот болус. Ова може да доведе до повреда. Главно на образот.

Тешкотија во варењето на долгите стебленца или цели зрна. Наведнувајќи или фрлајќи ја главата, загризете ја сопирачката, слабиот јазик и обесете, борејќи се со сопирачката или се спротивставува на ставање на прирабницата. Тие се симптоми кои ви пречат.

Su физичката активност е намалена или скоро нула. Тој дури има загуба на рефлекси кога прима нарачки. Може дури и да има очигледен отпор при приемот на сопирачката. Ова доведува до промена во однесувањето. Особено во начинот на движење на главата при изведување на одредена вежба.

Лош мирис од устата или носот или траги од крв во устата. Како и назален исцедок или отекување на лицето, вилицата или ткивото на усната шуплина. Понекогаш тие не сакаат да пијат ладна вода поради силната болка што ја предизвикува.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.