Оригиналниот украински коњ

украински коњ

El украински коњИ покрај тоа што е една од најмалку познатите раси, се покажува дека е една од најфасцинантните што постојат.

Коњот познат како украински има топла крвна група и иако не е вид на позната раса на коњи, можеме да кажеме дека се истакнува во дисциплини како на пр. дрес, генерална коњаница и скокање во шоу.


Како што покажува неговото име, неговото потекло датира во Украина. За возврат се издвојува по тоа што е еден од коњите со највисок квалитет, тоа може да се види од неговата одлична работа во повеќе дисциплини, истакнувајќи се во сите нив.

Може да кажете дека неговата висина достигнува достигне 1,70 метри во висина. Сепак, нивното крзно не претставува многу хроматска разновидност, не излегува од костенот, заливот и црната боја. Во однос на неговиот темперамент, се покажува дека е една од најмирните раси и со леснотија при тренинг. Исто така, може да се каже дека тоа е едно од коњите со најголема подготвеност за работа.

Украинскиот коњ има импресивни екстремитети, голем рамен и долг грб и а прилично длабока и широка слабина. Неговата глава се покажува многу добро пропорционална во сите области, заедно со очите обложени со голема експресивност и чувство. Нејзиниот врат е исправен и долг заедно со истакнат крст.

Овој вид раса потекнува од украинска одгледувачница, која подоцна била преместена во други места за размножување во земјата. Овој коњ потекнувал од преминување на чистокрвница со години за да се даде подобар квалитет на расата. Целта беше да се покријат повеќекратните барања на спортските коњи од своето време. Се вели дека тоа го имало своето прво признание по крајот на Втората светска војна, во мрестилиштето познато како Днипропетровск.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.