Која опрема ви е потребна за да јавате коњ?

опрема за јавање коњи

Пред да вежбате каква било коњичка дисциплина, возачот мора да ја избере потребната опрема за да се чувствува удобно и да биде заштитен на можните ризици што можат да се појават.

Во оваа статија ќе зборуваме за основната опрема при возење коњ.

Дали си спремен?

Облека на возачот

Облеката мора да биде удобен и лесен за движење покрај заштитата кого си ги видел. Купувањето квалитетна облека од коњи е инвестиција за секој возач бидејќи ви овозможува да уживате во повеќе моменти на коњ знаејќи дека сте заштитени.

Основни облеки се: Кацига, елек или заштитно тело, јакна, ракавици, панталони или панталони, чорапи или хулахопки и коњски чизми.

шлем

јавачки шлем

Покрај тоа што е задолжително и да се биде дел од основната опрема во која било дисциплина во коњи, е елементот основно во заштитата и безбедноста на возачот. Тие обично се направени од специјални материјали составени од смола или пластика. Овие надворешни материјали апсорбираат удари покрај тоа што спречуваат да се раздели кацигата и да копа во главата на возачот. Внатре, се користат удобни и пополнети материјали.

Важно е да бидете сигурни дека купениот шлем е одобрен за да се осигура дека квалитетот е добар и затоа ни обезбедува сигурност. 

Купи - Шлем за возење

Заштитен елек или тело

Оваа облека, како и шлемот, е од суштинско значење за безбедноста на возачот за време на возењето. Е задолжително за малолетници секогаш и за возрасни во некои коњанички дисциплини. Сепак неговата употреба се препорачува во секое време бидејќи ги апсорбира ударите за да избегне можни повреди што можат да му се појават на возачот.

Купи - Не се пронајдени производи

Јакна

Можеби е една од најкарактеристичните облеки на опремата на возачите. Е облека избрана за естетика што обезбедува повеќе од заштита. Тие обично се класични исечени и ладни бои.

Ракавици

облека за јавање коњи

Тие не се задолжителни и затоа на возачот останува да одлучи дали ќе ги користи или не. Сепак ссе добар додаток за да се избегне непријатноста што може да ја предизвикаат уздите во рацете, покрај избегнувањето на гребење во случај на пад.

Ако одлучите да ги користите, најдобро е да изберете тесни нараквици кои се прилагодуваат на формата на вашите раце и се удобни. Важно е тие да не ги намалуваат движењата на рацете на возачот додека тој се справува со уздите на својот коњ.

Купи - Ракавици

Возење панталони или панталони

Панталоните специјално дизајнирани за јавање се направени од еластични и отпорни ткаенини кои избегнуваат абење со континуирано триење со коњот. 

Треба да се изберат панталони што одговараат на телото на возачот, но без намалување на движењето. Треба да преовладува изборот на удобна облека што овозможува лабавост во секаков вид на движење.

Купи - Коњички панталони

Чорапи или чорапи

Како и кај панталоните, целата опрема за нозете е во постојан контакт со телото на нашиот коњ. Затоа е важно да изберете чорапи долг и со заштита од облога за да се избегне плескање.

Коњски чизми

чизми за јавање

Ова е последната основна облека што секој возач треба да ја поседува, и е друга важна. Чизмите се препорачува да се високо и совршено одговара на ногата на возачот. Така, избегнување заглавување со елементите на седлото што може да предизвика потешкотии во движењата, па дури и пад на коњот.

Обично се изработени со кожа што обезбедуваат дополнителна удобност, сепак има и модели изработени од други материјали како што се пластика кои се повеќе дизајнирани за деца.

Исто така, се препорачува чизмите да имаат малку пета за подобро да ја собере рамката и спречи лизгање на стапалото.

Купи - Ботас

Опрема за коњи

Низ историјата, коњскиот тим еволуирал. Почнувајќи од последната третина на XNUMX век, кога коњите од извршување земјоделска и воена употреба станале спортисти и се користат во слободно време, тоа е кога нивната опрема ќе добие важен пресврт.

Опремата е мешавина од традиција (кожа) и модерност. На пример, седлата се повеќе анатомски и за возачот и за коњот. Или, исто така, можеме да најдеме нови легури и форми за устите.

Ајде да видиме кои се основните елементи што ја сочинуваат опремата на коњот.

Седло

седло

Можеме да најдеме голема разновидност на пазарот, различна според коњичките практики што треба да се спроведат: скокање, дресирање, коњско јадење, рација ... или општа употреба.

Седла мора да седи правилно на задниот дел од нашиот коњ и да дозволи целосна слобода на движење. Гредите мора да се потпираат по целата должина на задниот дел, така што столот е добро избалансиран.

на Лошо прилагоденото седло може да предизвика болка кај нашиот коњ и, исто така, нема да дозволи возачот да вози добро. 

Одмавнувам

климање со главата

Постои еден голем број на кимање во зависност од дисциплината што треба да се изврши. Иако сите почнуваат од иста структура: глава, лента за веѓи, лента за нос, лента за нос и двете парчиња образ. Слушалката е каишот што поминува преку тилот и кој заедно со влошките на образите го држи устата во место. Лентата за веѓи е лента што поминува низ челото и спречува лентата за глава да се движи наназад. Пригушувачот мора да биде добро прилагоден за да се спречи главата да помине преку ушите. Лентата за нос спречува коњот да ја отвори широко устата и да ја премине вилицата.

Кимнувањата се обично направени од кожа и се повеќе и повеќе се поставуваат во најчувствителните делови како оној што оди на вратот на животното. Уште повеќе, некои го поместија главниот дел назад за да спречат да не притиска на вратот.

Усти

писка

Es еден од најважните делови на тимот. Тоа е делот што се внесува во устата на животното и служи за негово насочување. Може да биде стек или залак. Најчестиот филе е артикулираниот прстен за филе со помала или поголема дебелина во зависност од коњот.

Колку е пофино бурињата од стек, толку е потешко. Подебелиот е поудобен за коњот и полесно е да се прифати без проблеми.

Устата на коњот Мора да се чува чист и во совршена состојба. 

Купи - Уста

Заштитници и завои

заштитник и завои коњи

Es Погодно е да се заштитат нозете на коњите кога тренираат, одат или се лабави на теренот. Зачувувањето на вратилото, феталот и копитот, особено на круната, е многу важно. За извршување на оваа заштитна функција се заштитници или завои кои спречуваат несреќи. Постојат за работа, за одмор, за патување, за секоја дисциплина, под завои, bвона и сл.

Завои обично се еластични, руно или во комбинација од двата материјали. Важно е да не ги затегнувате премногу или да ги оставате толку лабави што коњот може да ги изгуби.

Ниските завои се користат за одмор или за работа со функција на одржување на температурата, покрај заштитата на тоа подрачје.

Патнички заштитници помагаат да се заштитат екстремитетите на коњите во внатрешноста на камионот или приколката.

Theвоната ги штитат потпетиците и круната на шлемот да не стигнат до задниот екстремитет над предниот.

Купи - Заштитници и завои

Се надевам дека уживавте во читањето на овој напис исто како што го напишав.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.