Опасностите од паѓање од коњ

Вистина е дека од овој блог ги охрабруваме луѓето да имаат пристап до јавање или во рамките на практиката на кој било спорт на официјален начин или едноставно да можат да уживаат во некои возења што можат да се направат во различни делови на светот , и во кое можете да уживате во убаво возење, но коњите секогаш имаат ризик кога ги возиме, особено кога немаме многу искуство, па затоа е секогаш важно да преземете одредени мерки на претпазливост за кои ќе ви кажеме подолу.

Еден од главни мерки на претпазливост Она што треба да го земеме е поврзано со тоа да бидеме навистина свесни за нашите способности и нашето искуство, ова има врска со знаењето дали е потребно да се има друштво со некој што навистина знае да вози, како и при изборот на коњ, горе сето ова е Важно е кога одиме на возење, бидејќи во местата што ги организираат има различни видови животни, мора да запомниме дека коњите имаат личност, а има некои помирни, а други многу потешки за носење.

Безбедносните додатоци како чизми, шлем или камшик се добри придружници, иако генерално кога одите на прошетка многу ретко ги имаме овие елементи, иако не се премногу, особено првите две, бидејќи чизмите ни даваат подобро стискање на струјата и коњот може да ја заштити главата во случај на потреба да падне.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.