Коњот Олденбург, најтежок од германските воени потопи

Олденбург коњ

Извор: Википедија

Коњите на Олденбург, исто така познати како Олденбург, се топлокрвни коњи од северозападна Долна Саксонија, поранешно Големо Војводство Олденбург.

Тешката конституција на расата Олденбург, ги натера овие коњи да не бидат присутни во бројни битки. Коњ што беше идеален како кочија кочија и дека со текот на времето се стекна со слава како коњ седло. Тоа е многу разноврсна коњаница, која се издвојува во различни натпреварувања во коњаница, за што ќе зборуваме подоцна.

Историјата на коњот Олденбург започнува почетокот на XNUMX век. На слава и слава што овој коњ ја стекна низ цела Европа, главно се должи на грофот Антон Гинтер фон Олденбург. Саид Гроф, покрај тоа што бил познат коњаник, бил и одличен бранител на оваа раса на германски коњи.

Олдембург, дури и во врели крвни тела, поседува експресивен и еластичен стил со голема количина на суспензија. Покрај тоа, квалитетот на одење, каснување или галопирање е многу добар.

Како што се тие?

Со лифт помеѓу 160 и 172 см високо на гребенот, се смета за една од најголемите раси на коњи во седло на Германија.

Поседува а праволиниска глава на профил што е донекаде сурово и се базира на a долг дебел врат. Неговите раменици се многу мускулести, а градите донекаде огромни. Тие имаат силен грб и а одлична ломарна длабочина. Нивните екстремитетите се прилично кратки и со добро уредени хокови.

Помеѓу Олденбург помодерен, на прилично долги екстремитети и голема експресивност на главите.

Иако нејзиниот капут може да признае различни бои, најчесто е да се најде слоеви на кафеава, црна, костен и бери.

Што се однесува до карактерот, тие се животни послушни, но со навестување на смел. Покрај тоа, тие се коњи кои созреваат многу брзо и тие покажуваат неверојатно верен на нивните чувари и сопственици.

Современиот Олденбург, може да се разликува со ознаката на "О" и над круната, која е поставена на левиот колк.

Олденбуршки коњски белег

Извор: Википедија

Малку од вас историја

Коњите што го населувале регионот Олденбург пред XVII век биле прилично мали и рамни коњи, но биле доволно силни за да работат на тешката почва на брегот на Фризија.

Почетоците на расата

Еден од првите што покажа интерес за одгледување коњи во таа специфична област, беше Грофот Јохан XVI, кој купил Фредериксборгерс од Данска, рафинирал турски коњи, моќни наполитански коњи и андалузиски коњи. Неговиот наследник, веќе назначениот гроф Антон Гинтер, ги додаде на сите овие коњи најпосакуваните коњи од тоа време. И, покрај тоа, им ги ставил пастувите на своите станари.

Со текот на времето, коњските коњи на Олденбург станаа луксузни коњи за елегантни вагони за надлетување. И покрај тоа, тие беа одлични коњи за работа на фарма.

Има три важни моменти што мора да ги истакнеме во историјата на оваа раса бидејќи тие придонеле за нејзино обликување. На 1820 година, пастув на Олденбург беше одобрен за прв пат. На 1861 година, оваа раса беше воведена во регистарот од германски раси. И, конечно, во 1923 година, книгата за студии за коњи Олденбург и книгата за студии за коњи Остфризен беа споени и Формирано здружение на одгледувачи на коњи Олденбург од денес

Големата промена на трката

Коњот Олдебург, како што е вообичаено во многу раси, претрпе разни промени до езерото на нејзината историја. Овие промени го натераа да стане раса што можеме да ја цениме денес. Овие коњаници станаа се смета за еден од најсоодветните коњи за трки и коњички натпревари, особено облекување и атраиладос, сето тоа се должи на забележителното подобрување на карактеристиките и вештините што ги дефинираат денес.

Низ својата историја, расата Олденбург добила импресивна генетска разновидност. Раси како што се Наполитанците, Андалузијците, Берберсите, Кливлендскиот Залив, Норманите и чистокрвните, тие ги обликуваа Олденбурзите.

Расата е изградена врз основа составена од кобили од фарма и вагони за сите намени.

Расата имала огромен број на употреби: коњски коњ, артилериски коњ, фармски коњ. Сепак со доаѓањето на механизацијата, во текот на педесеттите и шеесеттите години, тие беа заменети во оние задачи што ги извршуваа. Потребата за кочии кочии беше значително намалена во XNUMX век. Сепак, зголемено одмор и рекреативно возење предизвикало одгледувачите на Олденбург да го сменат правецот на расата. Тие се обидоа да излезат со јавачки коњи кои ќе ја имаат истата слава како нивните кочии. Крстовите со чистокрвен англиски и со Норман, дадоа како што резултира со разноврсна седло коњаница.

Олденбург коњ

Извор: YouTube

Технологијата на вештачко оплодување и напредокот значеле дека пастувите не морало да бидат околу за да бидат дел од расата. Ова предизвика Олденбург да продолжи со својата промена.

Со целата оваа генетска мешавина, не е изненадувачки што расата стана една од најкомплетните. Тие се одлични коњи глутница, исто така, играат особено на земјоделска работа, круна на списокот на кочии за кочии, а исто така, како што веќе споменавме претходно, тие се издвојуваат во трки и коњички натпревари.

Денешниот Олденбург

Современиот Олденбург, избира пастуви и кобила за континуитет на расата, врз основа на квалитетот што го поседуваат како коњи за облекување и скокање. Уште повеќе, коњите Олденбург се натпреваруваа во Облечи во Олимписките игри.

Здружението Олденбург или Вербанд одобри повеќе од 220 коњи и 7000 кобили, покрај оние што се ексклузивен дел од програмата за репродукција. Ова ја прави книгата Олденбург една од најголемите во Германија.

Олденбург Вербанд има мото „Квалитетот е единствениот стандард што се брои“. Ова веќе зборува за нас за потрагата по извонредност кај расата. Ова е исто така евидентно во големата генетска мешавина што ја имаат овие коњаници.

Стави посебен акцент на кобилите, од кои некои потекнуваат од предците на Алт-Олденбург.

Покрај тоа, секоја есен, здружението ги слави „Деновите на пастувите“ во Вехта, каде се оценуваат младите пастуви.

Се надевам дека уживавте во читањето на овој напис исто како што го напишав.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.