Однесување на дивиот коњ

диви коњи

Додека некои диви коњи од оние што остануваат низ целиот свет потекнуваат од оригиналните дивјаци има раси како Пржвалски Не потекнува од домашните коњи. Други раси како дл Мустанг Тие се заштитена раса во САД, потомци на коњите донесени од доселеници пред повеќе од 400 години од доселеници во Америка.

Диви коњи во нивното однесување се движат во групи или стада во кои доминира мажјак или пастув како и неколку жени кои се грижат за своите млади. Што се однесува до младите коњи, тие живеат во стадото додека не достигнат сексуална зрелост, ова е време во кое тие се протерани да се приклучат на друго стадо заедно со други жени.

Доминантниот маж од стадото е задолжен да го заштитува стадото со сите свои видови и да ги заштитува особено од другите диви коњи што ги парат со женките од групата, всушност тој е секогаш на крајот од групата за да ги предупреди кобилите на опасност ако постои.

Коњите се претежно социјални животни, бидејќи членовите на стадото комуницираат со други коњи и постојано користете систем за комуникација за нивните колеги да знаат што сакаат и што не сакаат.

Инстинктот што ги води дивите коњи е многу силен и го условува нивното однесување. Тие се исто така способни разликуваат вкусови како слатки, горчливи, солени и кисели. Дивиот коњ стои на три нозе за да се одмори. Тој инстинкт доаѓа од далеку назад, кога имале опасност да бидат фатени од друго животно ноќе.

Денес има резерви на диви коњи за да се зачува нивната раса и уште поважно, да се опорави скоро изумрената трка. Тие се дел од руралната средина и ги посетуваат луѓе кои сакаат да патуваат назад во времето. Постојат многу природни паркови во Европа и во Шпанија, како што е Салгуеро де Хуарос.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.