Почивај на коњите

пауза
El коњ исто така се одмара и ви требаат вашите часови да бидат во полн ек. Вообичаено е да се прави во текот на денот, ако сте многу уморни, иако генерално одморот е ноќе кога нема активност и ти требаат најмалку четири часа на секои дваесет и четири часа да спиеш.

Многу ретко се гледа како коњот слободно се одмораПоради неговиот инстинкт за преживување, тој секогаш го прави тоа во состојба на готовност за да открие каква било опасност. Но, исто така не е точно дека коњот никогаш не спие или секогаш го прави стоејќи, тоа зависи од часовите во денот и од неговата состојба и пред се од неговата доверба и припитомување.


Не е точно дека коњите спијат стоечки и никогаш не легнувај да спиеш. Вистината е дека коњите имаат различни начини на одмор преку ден и навечер. Во текот на денот е поверојатно да спие, ова може да се види на теренот кога коњите имаат тенденција да лежат некое време.

Во текот на денот кога одмараат со моменти, нивната позиција е позиција на Главата долу, опуштете ги мускулите на лицето и усните висат. Тие го спуштаат вратот додека не биде во хоризонтална положба и практично се израмнуваат со грбот и одморете една од нозете поддржувајќи го само предниот дел од копитата на наведениот екстремитет, оставајќи ги тетивите и мускулите во релаксирана состојба.

Тие навистина не стигнуваат до одморете се длабоко повеќе отколку кога тоа го прават лежејќи. Општо, коњот лежи на едната страна, потпирајќи се на земјата од главата до задницата. На овој начин скоро сите мускули се неподвижни и опуштени, дозволувајќи му на коњот да се одмори. Во други позиции за одмор на коњот, тоа е да лежи на целата страна, да се потпира на земја од главата до задницата, да ги потпира скоро сите мускули и да му дозволи на коњот да спие, иако тоа нема да го прави цела ноќ .


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.