Тренинг на возач и физичка подготовка

обука
La физичка подготовка и обука Во рамките на коњичкиот свет, тие играат основна улога за потенцијалниот развој на возачот, иако тоа не е широко користена практика, бидејќи тие не се вежби кои се директно поврзани со обуката на коњот. За добро ракување и координација на коњот, потребни се сила, флексибилност, издржливост, брзина, координација и рамнотежа.

Се разбира обуката за возачи е исто така поврзана со нивото, возач кој не е физички подготвен може да влијае на управувањето со коњот и што е најважно, може да предизвика повреди поради лошо држење на телото или да ги оптерети мускулите.


Постојат низа стандардни вежби кои се корисни за физичката форма на возачите и нивната релаксација, исто така, многу неопходни, бидејќи коњот има голем капацитет да открие во каква состојба се наоѓа возачот кога го вози. Повеќето се вежби за рамнотежа, отстранете ја вкочанетоста и најправилно и најкорисно држење на телото за возачот и седлото и добро изведување на вежбите во секоја дисциплина.

Недостаток на вежбање може да доведе до лошо поставување на возачот, слаба флексибилност, вкочанети колкови, во зглобовите и затворен став на возач на лопатка. За да ги избегнете овие проблеми, нема ништо како да работите квадрицепси, да го земете стапалото и да го држите покрај задникот десет секунди. Оваа вообичаена практика пред и по возењето ќе ја олесни спортската прогресија и ќе се избегнат повредите.

Останати вежба индицирана за олабавување, истегнување и зајакнување на мускулите екстензори и флексори на трупот, грбот и нозете е следново: со рацете испружени наназад, го потпираме грбот напред. На коњ, вежбите ќе се прават со одвојување на ногата од страните на седлото и приближување, ротирање однадвор кон внатре со цел да се прицврсти на седлото на најголемиот број на контактни точки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.