Облечи олимписка дисциплина

дрес
Хармонијата помеѓу јавачот и неговиот коњ преку тешки движења следејќи ја утврдената програма наречена обновување е она што се нарекува дрес, а Олимписка дисциплина се состои од различни чекори.

На движењата се сосема природни за коњот но тие бараат многу обука за да се надополнат заедно со возачот. Коњите се движат странично, се свртуваат на себе, ги менуваат стапалата на галоп и извршуваат походите кои се многу тешки, како и убави.


Облеката има свој главен заеднички именител во ритамот. По природа, тие се движат со ритам, така што обично не гледаме неправилни коњи во ливадата или во дивината, освен ако не се повредени или болни. Коњот има ритам во секој воздух од четири отчукувања на прошетка, два, плус време на суспензија, каснување и три удари плус галопирачко време на суспензија.

Еден од чекорите е повикот собран чекор, коњот останува во раката заедно со марш напред, со подигнат врат, јасно покажувајќи дека се поддржува себеси и во совршена хармонија, во овој чекор главата треба да се приближи до вертикалата, што одржува контактна светлина со устата. Тоа е бавно темпо.

Во среден чекор тој треба да маршира со повеќе енергија, но смирено и со еднакви чекори, без да го изгуби ритамот, во овој чекор задните копита газат пред претходните стапалки. Возачот одржува лесен и близок контакт.

Со долг чекор покриено што е можно повеќе земја, но без брзање и без губење на регуларноста на стапките во движењето, задните копита го надминуваат стапалото на претходните, тука возачот може да му дозволи на коњот да го продолжи вратот и да ја унапреди главата, но без губење контакт со устата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.