Франкел, најскапиот коњ на светот

најскапиот коњ на светот

Постигнувањето успех во свет толку комплициран како спортот може да стане притаен морничава одисеја. Оваа состојба станува многу потешка дури и ако целта е да станете легенда. Оваа околност влијае и на човечките спортисти и на коњите, последните големи протагонисти на трките што се одржуваат низ целиот свет. Но, за среќа, има некои кои се способни да го сторат тоа, па дури и да одат чекор понапред. Главниот јунак на нашата статија е еден од нив. Јас ти кажувам за Коњ Франкел, животно што обележало пред и потоа.

Франкел е несомнено еден од најпознатите специјални коњи што некогаш оделе на тркачка патека. За loversубителите на овој вид спортски настани, неговото име секогаш ќе биде запаметено, без оглед колку долго ќе помине. И тоа е дека достигнувањето на големи достигнувања му служеше да, меѓу многу други работи, и да стане најскапиот коњ на светот.

Историја на најскапиот коњ на светот

Коњ влегувајќи во целта

Од почетокот на неговото постоење, беше јасно дека Франкел е коњ предодреден да успее.

На прво место, неговото име веќе и даде одредена моќ на неговата фигура, а тоа е дека тој беше крстен на овој начин поради смртта во 2009 година од Боби Франкел, оној кој беше еден од најдобрите обучувачи на коњи во последно време и чиј живот го одзеде несреќно и макабрежно заболување како што е леукемијата.

Роден е во 2008 година на стариот континент, поточно во Англија. Неговите гени не може да бидат подобри, бидејќи неговиот татко не беше ништо повеќе и ништо помалку од големиот и митски шампион Галилеододека неговата мајка, ДетеТаа исто така не заостануваше и беше позната од многу фанови дека е кобила со одлични физички услови.

Штом се роди, Франкел ги изведе сите хипотези и претпоставки генерирани за неговата фигура. Foилево со моќна фигура, натприродна енергија и ѓаволски карактер штотуку пристигна во светот.

Спортска кариера

Коњи во трка

Можеби, колку повеќе се очекува ирупција на некого во одреден контекст, тоа палење пиштол може да биде неуспех, иако со текот на времето, овој погрешен чекор ќе се реши. Сепак, со стариот добар Франкел не беше така, токму спротивното.

Неговиот долгоочекуван чекор напред во тркачките патеки не можеше да помине подобро. И покрај младоста со која дебитираше, тој на изненадувачки огромен начин ги реши дуелите против поголемите ривали. Трките се сметаа со победи, а предноста во однос на неговите конкуренти беше толку силна што имаше случаи во кои разликата беше бездна помеѓу Франкел и останатите коњи. Јасен пример за ова што ви го кажувам беше она што се случи во еден од неговите први големи успеси, освојувањето на „Две илјади Гвинеи“. На оваа трка, англискиот коњ постигна повеќе од забележлива разлика што служеше за потврда на неговиот изглед како една од најмоќните манифестации на супериорност што се памети на тркачка патека.

Добрата низа на победи се следеше едни со други со тек на време до тој степен што тој ја претвори непоразената состојба најголема доблест. Секако, треба да се напомене дека сите овие триумфи се случија на натпревари кои не надминуваа милја.

Постоеше желба да се види за што е способен Френкел на трки со поголема должина, но ова бараше претходна обука што многумина не ја разбираа, бидејќи на шампион со големи букви како него не треба да му треба. Сигурна и фиксна работа е дека на четиригодишна возраст тој беше повлечен од натпреварот за да ги помине наведените подготовки и физичко уредување.

За изненадување, Франкел имаше моќ да се справи со понапорни натпревари и го стори тоа. Исто како што победи на кратки трки, Тој го стори тоа на трки на подолги патеки и во иконски поставувања како Newујорк.

Повлекување

Коњ

Неговиот крај како професионален возач на трки дојде во 2012 година со освојувањето на Влоговите на Шампионите, каде го победи Сирус де Аиглс. во највозбудлив влез на голот. На овој начин и со предавање на целата тркачка патека, тој се повлече одржувајќи ја таа непоразена состојба на која се повикавме (14 победи на 14 трки).

Неговата голема вредност

Како одминуваше времето, Франкел добиваше вредност не само како тркач, туку и како можен пастув. Ова го натера неговиот сопственик да одлучи да го повлече од натпреварите и да му даде нова улога.

Скоро вкупно двесте кобили чекаа да се спарат со овој голем коњ, а добиените профити за ова беа преведени, според пазарната вредност, во износ близу 140 милиони евра, скоро ништо!

Ова е приближно приказна за еден од најпознатите и најскапи не-човечки спортисти на планетата. Според многумина, неговото гледање на патеката беше споредливо со тоа што го гледаше Марадона како игра или Мухамед Али боксува.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.