Најпознатите тркачки патеки во светот

Коњи кои трчаат по тркачката патека

Коњот несомнено бил еден од најверните придружници на патувањето на човечките суштества низ својата историја. Таков е случајот, што ова животно заврши многу активен удел во различни области од човечкиот живот, до тој степен да игра фундаментална улога, дури и во спортот.

За огромното мнозинство од населението, трките со коњи станаа едно од најрелевантните хоби за слободно време. Всушност, оваа спортска дисциплина е позната како „Спорт на кралевите“. Ова е причината зошто, дека тркачките патеки станаа една од најважните инфраструктури во светот.

Во оваа статија ќе ве запознаеме со тркачките патеки што ги заземаат највисоките позиции на рангирањето. Спектакуларни конструкции кои им даваат посебен сјај на трките на косата.

Meydan

Возачка патека Мејдан

Оваа тркачка патека е далеку најлуксузната и најспектакуларната од сите. Повеќе од комплет направен за прослава на коњски трки, тој стана вистински град. Лоциран е во Дубаи, Обединети Арапски Емирати.

Ниту еден трошок не беше поштеден за неговата изградба. Повеќе 1200 милијарди долари беше потребната инвестиција.

Неговата патека има должина од 2,4 километри, најголемиот на планетата. Фановите кои сакаат да ги следат трките што се одржуваат таму, ќе можат да го сторат тоа од нејзината долга трибина, која има повеќе од 55.000 места.

Покрај тоа, исто така имате можност да престојувате во неговиот импресивен хотел, кој има до вкупно 290 соби опремени до незамисливи квоти. Исто така, повикува и многу, намерата на неговиот музеј, познатите ресторани, театарот итн.

На прв поглед, може да изгледа дека трките со коњи се најмалку важна работа на овој тркачки патека.

Треба да се спомене дека во него нема простор за коцкање, бидејќи муслиманската религија строго ги забранува.

Royal Ascot

Харо на тркачка патека

Вистинска кралска тркачка патека, и никогаш подобро кажано. Се наоѓа во градот Асот, многу близу до палатата Виндзор. Тесно е поврзана со англиската круна, всушност е нивна сопственост.

Видов светло за прв пат во 1711, од раката на кралицата Ана, и благодарение на првото издание на Аскот златен куп, едно од најпрестижните натпреварувања се најде во рамките на стручното коло со коњски трки.

Неговите штандови се населени, во најголем дел, од луѓе кои припаѓаат на високите позиции на општеството и благородништвото. Всушност, самата Елизабета Втора е верна гледачка.

Аргентинец од Палермо

Возење патека во Палермо

Има голема чест да биде првиот изграден возење возење на тлото на градот Буенос Аирес. Нема сомнение дека денес тој е еден од најкарактеристичните амблеми на аргентинската земја.

Неговата инаугурација се случи на крајот на XNUMX век, поточно во годината 1876, помеѓу Парк на 3 февруари и Алфалфарес де Росас. Девет сезони подоцна, тој беше сведок на еден од ретките цитати што некогаш биле видени во овој свет на трки со коњи: класичната Национална голема награда, во кој беа опфатени околу 2500 метри и чиј почесен гостин беше претседателот Julулио Рока.

Зарзуела

Тркачка патека Ла Зарзуела

Кога станува збор за зборување за коњски трки во Шпанија, има повеќе од јасен протагонист: хиподромо де Зарзуела. Заглавена е во етој Монте де ла Зарзуела, веднаш до мадридскиот град Ел Пардо.

Експропријацијата на старото Тркачка патека на Кастелана Тоа беше активирањето за Ла Зарзуела да започне да се гради околу година 1931. Неговата карактеристична убавина не останува незабележана. Всушност, се смета за едно од најголемите дела на Републиката, и во 2009 година беше прогласено за средство од културен интерес.

Активностите во неа биле непрекинати, освен во периодот помеѓу 1996 и 2005 година. Меѓу сите докази што ги содржи, се издвојуваат следниве: Големата награда на Валдерас, Големата награда на Цимера. Голема награда „Беамонте“ или Голема награда „Вилападиерна“ (се смета за големото шпанско дерби).

Градина Сити

Трка на патека

Од година во година, оваа тркачка патека, една од најмладите, се искачуваше по скалите за да се позиционира на врвот според вредноста и важноста на своите натпреварувања. Во моментов, за огромното мнозинство на обожаватели е еднакво, или е веднаш под, англискиот Аскот.

Создаден е во 1941 година, а го води Jокеј клубот од Сан Пабло. Има вкупно четири патеки, две наменети за прослава на официјални трки, едната е направена од трева, а другата има песочен тротоар.

Како и сите претходно споменати придружници, и овој тркачки патека стана сè амблем на неговиот град Сао Паоло и неговата земја Бразил.

Накратко, ова се најважните тркачки патеки во светот. Сепак, на овие имиња би можеле да додадеме и други како на пр Возење патека во Токио (Токију, Јапонија) или Марошас (Монтевидео, Уругвај).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.