Монголскиот коњ под закана од истребување

Монголска раса

El монголски коњ во моментов е единствениот див подвид што постои. И додека минатиот век скоро исчезна заради голема опасност од истребување дека трката претрпе, за среќа, ова може да се избегне благодарение на обидите да се поврати. Но, и покрај ова, денес видот е сè уште под закана за исчезнување, не надминувајќи илјада примероци на целата планета.

Како што сугерира неговото име, овој коњ се наоѓа главно во Монголија. Таа е препознаена по кратките нозе во споредба со другите видови и по ниската висина, едвај метар и половина. Бојата на нејзината коса е кафеава, преминува од посветла до потемна низ целото тело и чии нозе достигнуваат црна боја.


Што се однесува до неговиот диета е во основа зеленчук, варирајќи во зависност од годишното време. Тие исто така пијат голема количина вода со своите оброци, приближно помеѓу 3 и 8 литри вода на ден, варирајќи се во зависност од возраста на коњите.

Главната причина за опасноста од истребување на монголски див коњ Тоа е намалување на нивното живеалиште предизвикано главно од климатските промени, значително намалувајќи ја количината на природни места каде што се користи оваа раса за живеење.

истребување на монголски коњ

 

Во исто време, соживотот со другите домашни коњи, исто така, претставува голема опасност, бидејќи тие можат пренесува нови болестиОние со кои монголскиот див коњ никогаш не се соочил и чија имунологија би го спречила правилното соочување.

Конечно, друга од опасностите за исчезнување на видовите е неговото преминување со други раси на коњи бидејќи оваа акција значително ја намалува количината на чисти монголски диви коњи.

Како заклучок, тоа е тешка раса да се одржи во просперитет како резултат разни опасности што ви се закануваат но во никој случај невозможно. Затоа, погодно е да се грижите дека не го изгубите овој прекрасен примерок уникатен и убав како и секој друг.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.