Тековна состојба на коњите во светот

Коњи Во моментов тие се користат во нивно големо мнозинство за спортување, како и за работа на терен, за среќа во војната овие животни не се користеа долго време, иако во многу земји сè уште има поставена полиција, која тој патува на коњ. Иако свеста во врска со овие животни се зголемува, затоа тие се заштитени многу повеќе отколку во другите времиња.

Во случај на спорт, откриваме дека најпопуларни се коњичките активности како што се јавање коњи, скокање, рација, целосен натпревар, крст, колео, коњска топка, поло, родео, дресажа или дресажа. животното.

Проценето е дека во 2007 година светската популација на коњи достигнала повеќе од 58 милиони примероци, со најголемо население центрирано во САД со 9.5 милиони, потоа Кина со 7.4 и потоа Мексико со 6.6 милиони. Иако исто така мора да процениме дека во Аргентина, Колумбија и Монголија има многу голема популација на коњи.

Во случајот на Европа, работите за жал се вратија наназад, се проценува дека нема ниту една земја на Стариот континент во која бројот на коњи не е намален, на пример во случајот на Обединетото Кралство коњите достигнаа три милиони на почетокот на векот и денес тие не достигнуваат ниту милион.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Миа Флорес dijo

    Го сакам и ми помага во извршувањето на домашните задачи. Би сакал да ставиш колку има вкупно СВЕТ СВЕТ. Тоа беше она што сакав да го барам, а тој не ми рече. Ја сакам и оваа веб-страница.