Модалитети на западна конкуренција

западниот

La западното натпреварување е официјална дисциплина што е дел од меѓународни натпревари, па дури и фестивали, како јасна почит кон традиционалниот западен дрес и неговата еволуција низ годините, станаа дел од спортските дисциплини.

Со овој вид на конкуренција тие ја демонстрираат квалитети што ги има коњот заедно со рапортот што постои со возачот. Меѓу модалитетите на истражувањето, вклучуваат дисциплини со говеда, и во тимови и во поединци, со вистински стил на Каубои од Тексас.


Објаснуваме подолу некои од најпопуларните дисциплини на овој западен модалитет:

западно-

Реинирање

Без сомнение е она што се смета како дрес. Возачот со ослободени узди извршува низа чекори (одење, каснување и галопирање) со мирни движења кои вклучуваат промени на насоката, брзи вртења, брз полуврт со промена на насоката. Дисциплина што ја покажува поврзаноста и хармонијата помеѓу коњот и јавачот.

Класа за патеки

Тоа е вистинска патека за препреки каде коњот мора да изведува различни стилови на чекори со предните нозе заедно со задните нозе за да помине на секоја страна од пречката. Тоа е цврста рекреација на маневрите што каубој треба да ги изведе на фарма без да се симне од коњот.

Во овој тип на конкуренција, не се проценува брзината при тоа, туку времето што е потребно за решавање на пречка.

Сечење

Агилноста со говедата станува дел од овој вид на конкуренција бидејќи тие треба да одделат крава од група од 15 или 20 години, а коњот е тој што треба да се обиде да не се врати во стадото, а возачот да му ја остави целата контрола извршете ги маневрите со спуштање на уздите. Тоа е едно од најважните натпревари затоа што тука се истакнува чувството за говеда за коњот и неговата подготовка.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.