Микрочип во коњи

микрочип

Коњите, како и многу животни, мора да бидат идентификувани со преглед или микрочип така што тие се законски документирани. Кај коњите, микрочипот е различен од оној на, на пример, кучињата, бидејќи тоа е мора да се стави на вратот и тоа е уред за инјекции кој мора да ги исполнува ISO стандардите.

Прегледот на коњ е документ што служи за идентификување на коњ и законски секој мора да го има. Се состои од карактеристики што ги има коњите, како што се боја, обележувања, вртења, нешто оригинално што ги идентификува. Освен сето ова, мора да имате и здравствена книга со сите детали.

Што се однесува до микрочипот или електронската идентификација, тоа е еден од напредоците во последните години. Се состои од а инекции што се вградуваат со помош на шприц, последователно формирајќи околу него тенок слој на протеин што го остава фиксиран на местото на имплантација. Неговата автономија е неограничена и може да трае во внатрешноста на коњот повеќе од педесет години.

коњи со микрочипови

Како да го поставите микрочипот

Прво, потребно е да се потврди работата на микрочипот во блистер и да се провери дали добиеното нумерирање одговара на оние на етикетите на баркодот. Пред да го всадиме, ќе нанесеме антимикробен антисептик. Микрочипот треба да оди на левата страна од вратот на коњот, едната рака под линијата на гривата.

Подоцна, иглата се става во А. 90º агол на кожата на вратот и ќе се вметне цврсто држејќи ја кожата со другата рака. Така, избегнуваме можно ненадејно движење на коњот, неволно го повлекуваме шприцот. Турнете го клипот полека до крајот на патувањето, проверувајќи дали е тој заглави кликнување.

Конечно, иглата се повлекува во исто време на апликацијата, притискајќи ја точката на инокулација со прстот. Скенирајте го вратот на коњот да се провери правилната примена и читање на микрочипот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.