Крлежи кои инфицираат коњи

коњски крлежи

Една од инфекциите што може да влијае на коњот во кожата е добиена од крлежи и микроби дека овие оставаат, освен инфекции, непријатности и иритација кај коњот што може да влијае на неговата изведба и работа.

Мораме да земеме предвид дека има крлежи од разни видови и оттука зависи инфекцијата. Постојат крлежи кои се хранат со коњи, напаѓајќи ги нивните нозе, стомакот и ушите, а има и такви што обично се наоѓаат во жива ограда и трн од каде поминуваат на телото, нозете и градите на коњот. Еднаш таму, тоа ќе се храни со вашата крв.

Имајте на ум дека крлежите пренесуваат болест на други животни и пред се може да бидат засегнати одпироплазмоза', протозоани паразити од родот Бабезија, кои ги напаѓаат црвените крвни клетки, предизвикувајќи нивно уништување.

Willе знаеме дека коњот има крлежи според многу очигледни симптоми: ќе биде несоодветно, надолу, висока температура и слуз во очите и устата, боја помеѓу жолта и портокалова. Овие ќе бидат симптомите ако го каснат десетици или стотици крлежи, бидејќи коњите ќе го доживеат како значителна непријатност, без оглед на тоа дали крлежот пренесува болест или не.

Мора да бидете свесни за ризикот и да бидете претпазливи за крлежите. Ако се најдат крлежи на коњот, тоа е препорачливо е да ги отстраните со алкохол, и однесете ги на ветеринар за да утврди за кој вид е крлежот и со тоа да утврдите каква е можна инфекција што можела да ја пренесе.

Погрешно е да се обиде да го повлече крлежот прикачен на кожата на коњот, главата ќе остане во кожата и тоа ќе предизвика уште поакутни инфекции. Намерата е дека крлежот умира и паѓа цели, без да остави кој било дел од крлежот во кожата на коњот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.